Organ Nakli

Organ Nakli


Organ bağışı, organ bağışçısı kişiden bir organ veya dokunun cerrahi olarak çıkarılıp başka bir kişiye yerleştirilmesi işlemidir. Organ nakli, hasta bireyin organı fonksiyonunu kaybettiğinde veya hastalık, yaralanma nedeniyle hasar gördüğü durumlarda gereklidir.


Organ nakli modern tıbbın en büyük gelişmelerinden biridir. Türkiye'de karaciğer, kalp ve böbrek nakillerinin başarı oranı yüksek iken, son zamanlarda pankreas nakilleri de gerçekleştirilmektedir.


Organ nakli hasta bireylere sağlıklı bir yaşam ve daha uzun yaşam süresi verebilmesine rağmen aynı zamanda organ rejeksiyonu gibi potansiyel risk ve dezavantajlar taşıyan büyük bir ameliyattır.Türkiye'de Organ, Böbrek ve Karaciğer Nakli hakkında detaylı bilgi için lütfen burayı tıklayın >>


Türkiye'de Organ Nakli Durumu, Çeşitleri ve Süreçleri hakkında detaylı bilgi için lütfen burayı tıklayın >>


Türkiye'de Organ Nakli Kanunu, Şartları ve Ücret Durumu hakkında detaylı bilgi için lütfen burayı tıklayın >> 

Medikal Hizmetler

Böbrek Nakli

Böbrek nakli, vücudunuza yeni bir donör böbreğinin yerleştirildiği prosedürdür. Nakil genellikle böbrek yetmezliği nedeniyle yapılır. Nakilden sonra, yeni böbreğiniz, fonksiyonunu kaybetmiş olan eski böbreğin işini yapmaya başlayacaktır. 


Nakledilecek Böbrek Kimden Alınır?

Ameliyat ile nakledilecek böbrekler canlı donörler ve vefat eden (canlı olmayan) donörler tarafından sağlanır. Canlı donörler genellikle hastanın yakın aile üyeleri ve bazı durumlarda eşleridir. Vefat eden donörlerin böbrekleri ise genellikle, ölmeden önce organ bağış kartlarını imzalayarak böbreklerini bağışlamayı kabul eden insanlardan alınır. Bağış izni, ölen kişinin ailesi tarafından ölüm anında da verilebilir.


Böbrek nakli hakkında daha fazla bilgi için lütfen burayı tıklayın >>
 

Karaciğer Nakli

Bir enfeksiyon veya bazı ilaçlar, rahatsızlıklardan kaynaklanan komplikasyonlar nedeniyle karaciğer artık yeterince işlev göstermediğinde (karaciğer yetmezliği) karaciğer nakli gerçekleştirilebilir. 


Karaciğer nakli ne zaman gereklidir?

Karaciğer artık yeterince fonksiyon gösteremediğinde (karaciğer yetmezliği) karaciğer nakli düşünülür. Karaciğer yetmezliğinin iki olası nedeni, enfeksiyondan kaynaklanan akut (ani) bir karaciğer yetmezliği veya bazı ilaçlardan kaynaklanan komplikasyonlardır.


Karaciğer nakli hakkında daha fazla bilgi için lütfen burayı tıklayın >>