Neden Türkiye ?

Neden Türkiye ?


Medikal turizm endüstrisi dünya çapında gelişmekte ve maliyeti milyar dolarları bulmaktadır. Gelişmiş tıbba sahip  ülkeler yabancı hastalar için ilgi çekicidir, ancak talep edilen fiyatlar genellikle çok yüksektir. 


Türkiye’de verilen sağlık hizmetlerin kalitesi sağlık akreditasyon ve sertifikasyonlara göre Avrupa ülkeleri arasında 1. Sırada, bütün dünyada 2. Sırada olmasına rağmen burdaki teşhis ve tedavinin maliyeti Amerika Birleşik Devletleri veya Batı Avrupa'dakinden çok daha düşüktür. 


Peki neden Türkiye’deki sağlık sunucuları tercih edilmeli;

 

JCI (Joint Commission International) akreditasyon;  Tıbbi kliniklerin faaliyetlerini değerlendirmek üzere en yetkili organizasyon tarafından verilen bu akreditasyon,   hastanenin hasta için hem etkili hem de güvenli tedavi yöntemlerini kullandığı, iyi organize edilmiş bir çalışma sunduğu ve konforlu koşullar sağladığı anlamı taşır. Elliden fazla Türk hastanesi JCI akrediasyonu almıştır. Bu göstergeye göre, Avrupa'da lider ve dünyada ikinci sırada yer alıyor. Türkiye’deki birçok hastane JCI yanı sıra , ISO (International Organization for Standardization) ve Batılı tıbbi kuruluşlarla bağlantılar dahil olmak üzere yerel ve uluslararası akreditasyonlara sahiptir.

 

Fiyat; Türk hastaneleri yüksek kalitede sağlık hizmeti vermesine rağmen maliyetleri Batı Avrupa, ABD veya gelişmiş Asya ülkelerinden daha düşüktür. 

 

Tıbbi tesisler: Son birkaç yılda Türk tıbbına büyük yatırımlar yapıldı. Bunun büyük bir kısmı medikal turizmin gelişmesine yönelik oldu. Bu nedenle Türkiye’deki sağlık tesislerinin büyük bir çoğunluğu en son tıbbi teknolojiyi kullanır.

 

Altyapı: Türkiye bir yılda milyonlarca yabancı turistin geldiği uğrak bir tatil  merkezidir. Bu nedenle, büyük havaalanları, çok sayıda konforlu otel, iyi yollar ve uygun ulaşım ağı bulunmaktadır. Sadece Türk Hava Yolları 350 ayrı Havalimanından direkt uçuşlarla  İstanbul'a yolcu transferini gerçekleştirebilmektedir. 

 

Türkiye'de Malpraktis ve Sorumluluk Hukuku: Abigail Cotterill'in (Türkiye'deki ADMD Tıbbi Malpraktis Hukuk Bürosu'ndan) hazırladığı bir raporda, Türkiye'de nispeten düşük malpraktis davalarının olduğunu anlatıyor. Bu durum, sağlık hizmeti sunucularının normalde malpraktis sigortası taşımadığı ve devlet tesislerine karşı açılan davalarda tazminatın devlet tarafından ödendiği durumlarda bile geçerlidir. Bu kapsamda, Türkiye'de, malpraktis davalarına odaklanan Adli Tıp Derneği kurulmuştur. Hem devlet hem de özel sağlık tesislerinde tıp hekimleri için zorunlu sigorta uygulamak için reformlar da yapılmıştır.

 

Misafirperverlik: Türkiye'de yabancı misafirler  yerli halktan olumsuz bir tavırla karşılaşmazlar. Irk, din, kültür veya başka bir nedenden dolayı bir hoşgörüsüzlük yoktur. Herkes ülke ekonomisinin büyük ölçüde turist sayısına bağlı olduğunu anlıyor ve bu nedenle Türkiye'de yabancı misafirler her zaman en iyi şekilde ağırlanıyor. Bu nedenden dolayıdır ki 2019 yılında 165 ülkeden 1.087.000'in üzerinde uluslararası hasta başvuru yapıp türkiyede sağlık hizmeti almıştır.

 

Tatil: Çoğu durumda, yabancı hastalar türkiye’de kaldığı sürece sadece  hastanede kalmaz. Misafirler boş vakitlerini   tatil yapmak, yerel turistik yerleri ziyaret etmek, eğlencelere katılmak gibi   bir sürü faaliyette bulunarak değerlendirirler. Türkiye sağlık turizmi haricindeki Turizm İçin dünyada 6. tercih edilen destinasyon merkezidir.

 

Tasarruf: Türkiye pahalı bir ülke değildir  ve bu nedenle ayrıca sağlık dışı harcamalar yüksek değildir. Bu da özellikle uzun süreli tedavi veya rehabilitasyon gerektiren hastaların göz önünde bulundurduğu bir durumdur. 

 

Türkiye'ye Giriş ve Çıkış Koşulları: Genel olarak, Türkiye'ye giriş yapan tüm yolcular için geçerli bir pasaport ve buna uygun bir vize gereklidir. Türkiye'nin Dışişleri Bakanlığı'nda listelendiği üzere, Türkiye'ye varışta giriş vizeleri alınabilir. Ayrıca menşe ülkede bulunan Türk Konsolosluklarından da temin edilebilirler. Ülkeniz için özel vize gereksinimleri Türk Dışişleri Bakanlığı web sitesinde bulunabilir.

 

Sonuçta her durumda Türkiye sağlık turizmi için ideal koşullar sunmaktadır.