Üroloji

Üroloji

Üroloji, kadın ve erkeklerin idrar yolları ile erkeklerin üreme sistemlerini inceleyen tıbbi branştır. Ayrıca böbreküstü bezlerinin cerrahi tedavisi de ürolojinin alanına girer. Böbrekler, mesane, üreterler, üretra, penis, testisler, skrotum ve prostat bezi gibi organlara ilişkin görülen tüm hastalıkların tanı ve tedavi sürecini incelemektedir. Üroloji, hem idrar yollarında oluşan enfeksiyonu hem de üriner sisteme ait cerrahî girişimleri bünyesinde toplar. 


Androloji: Androloji, cinsel işlev bozuklukları ile ilgilenir. Erkek ve kadının cinsel sağlığı ile erkeklerde görülen infertilite, sık rastlanan ve incelenen hastalıklardır. Erektil disfonksiyon, erken boşalma, varikosel gibi hastalıklar bu alt dalın inceleme alanına girer.


Pediatrik Üroloji: Çocuklarda görülen ürolojik hastalıkları inceler. İnmemiş testis, hypospadias (peygamber sünneti), VUR (vezikoüreteral reflü), enürezis nokturna (gece altına ıslatma), hidrosel (testis etrafında sıvı birikmesi), ingüinal herni (kasık fıtığı) ile sünnet, medikal ve cerrahi tedavileri bu alt dalın inceleme alanına girer.


Kadın Ürolojisi: Ürojinekoloji olmak üzere iki dalı birlikte barındırır. Pelvik organın sarkması, idrar kaçırma (inkontinans) ve aşırı aktif mesane gibi rahatsızlıklar ile ilgilenilmektedir. 


Nöroüroloji: Beyin, omurilik ve periferik sinirlerin rahatsızlıkları ile ortaya çıkan idrar boşaltım sorunlarını inceler. Gece yaşanan idrar sorunları ile sık idrara çıkma gibi şikayetler sonucu ortaya çıkan hastalıkların tanısına yönelik gerekli tedaviler yapılmaktadır.


Endoüroloji: İdrar yollarında ve böbreklerde oluşan taşlara ait tanı ve tedavi ile ilgilenir. Tedaviler, taşların büyüklüğü ve sıklığına göre farklı şekillerde yapılabilmektedir.


Üroonkoloji: Mesane, böbrek, prostat ya da testis gibi ürolojik organ kanserlerinin tanı ve bu hastalıkların açık, endoskopik ve medikal tedavileri bu alt dalın inceleme alanına girer.

 

Medikal Hizmetler

İnfertilite (Kısırlık)
Erektil Disfonsiyon (İktidarsızlık)
Varikosel
Hidrosel
Benign prostat hiperplazisi (BPH)
Böbrek ve Üreter (Kanal) Taşları
Aşırı Aktif Mesane
Üriner İnkontinans (İdrar Kaçırma)
Enüresiz Nokturna (Alta idrar kaçırma)
Mesane Prolapsusu
Vezikoüretral Reflü
İnmemiş Testis
Penis(Penil) Protez Ameliyatı

Şişirilebilir penis protezi veya penis başı yaralanması tedavisi, vücuda cerrahi olarak yerleştirilen bir rezervuar ve bir pompa olmak üzere birbirine bağlı iki silindirden oluşur. İki silindir penisin içine yerleştirilir ve boru ile ayrı bir salin deposuna bağlanır. Rezervuar, alt karın bölgesindeki rektus kaslarının altına implante edilir. Erektil doku sistemine bir pompa da bağlanır ve testislerin arasındaki skrotumun gevşek derisinin altına oturur.

Üç farklı bileşenden dolayı bu penis protezi 3 parçalı şişirilebilir penis protezi olarak adlandırılır. İki parçalı şişirilebilir penil protez sadece iki bileşenden oluşur;
  • bağlı silindirler ve
  • kombine rezervuar ve pompa ünitesi
Rezervuar kasık arkasına yerleştirilmemiştir, ancak pompa ile birlikte skrotuma rahatça oturan bir yuva ünitesi oluşturur. İki parçalı protezin avantajı ameliyatın daha kısa ve komplike olmaması ve karın içerisinde herhangi bir ekipman parçasının olmamasıdır. İki parçalı protezin dezavantajı ise daha küçük olan rezervuarın bazı erkeklerde yeterli ereksiyon ile sonuçlanmayabilmesidir.


Penis (Penil) Protez Ameliyatı Nedir? Fiyatları ve Avantajları hakkında daha fazla bilgi için lütfen buraya tıklayın >>


 
Cinsiyet Değiştirme Ameliyatı

Bir kişinin biyolojik cinsiyeti ile hissettiği cinsel kimliği uyuşmuyorsa, kişi rahatsızlık hissedebilir. Teknik terim cinsiyet değiştirme ameliyatı veya kısaca GAOP olan bir cinsiyet değiştirme ameliyatı ile doktorlar hormon tedavisi ve cerrahi müdahaleler yoluyla fiziksel özellikleri değiştirebilirler. Erkekten kadına veya kadından erkeğe cinsiyet değiştirme ameliyatı gerçekleştirilebilir.

Bugün cinsiyet değiştirme için çeşitli kadınlaştırma ve erkekleştirme prosedürleri vardır. Ancak transseksüellik durumunda ameliyat olmak kolay değildir. Etkilenen kişiler cinsiyet değiştirme ameliyatı için belirli gereksinimleri karşılamalıdır.


Cinsiyet Değiştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır? Fiyatları ve Sonrası hakkında daha fazla bilgi için lütfen buraya tıklayın >>