Penis (Penil) Protez Ameliyatı Nedir? Fiyatları ve Avantajları

Penis (Penil) Protez Ameliyatı Nedir? Fiyatları ve Avantajları

Ereksiyon sorunları için ereksiyon hapları, vakum pompası veya enjeksiyonlar gibi çeşitli tedaviler mevcuttur. Bu tedaviler çözüm getirmiyorsa ve sertleşme sorununun nedeni psikososyal sorunlar değilse penis protezi tedavi için düşünülmelidir.

Penis protezi tedavisine uygun olmak için ereksiyonun tamamen ortadan kalkmış olması gerekir.

Yukarıdaki tedaviler penis protezi ameliyatından önce denenmiş olmalıdır, çünkü penis protezi yerleştirildiğinde hala mevcut olan iyi erektil doku yok edilecektir. Penis protezi yerleştirildikten sonra geri döndürülemez. Yerleştirildikten sonra protez çıkarılsa bile tekrar doğal ereksiyon olmaz. Bir penil protez yaklaşık 15 yıl işlev görür.


Penis protezi kimler için uygundur?

Bir penil protez tipik olarak, ereksiyon sorunları için açık bir tıbbi neden olduğunda ve sorunun doğal olarak veya diğer tıbbi tedavilerle çözülmesi veya iyileştirilmesi pek mümkün olmadığında kullanılır. Bazen bir cerrahi prosedür sırasında, yara izi kavisli ereksiyonlara (Peyronie hastalığı) neden olduğunda penisi yeniden yapılandırmak veya ciddi tekrarlayan, uzun süreli ereksiyon vakalarını (priapizm) tedavi etmek için bir penil protez implante edilebilir.

Aşağıdaki durumlarda penis protezi (penoid cerrahi) ameliyatına uygun olabilirsiniz:
  • Cinsel yaşamınızı etkileyen kalıcı erektil disfonksiyonunuz var
  • Sildenafil (Viagra), tadalafil (Cialis), vardenafil (Levitra) ve avanafil (Stendra) gibi ilaçları denediniz. Bu ilaçlar, onları aldıktan sonra erkeklerin yüzde 70'ine kadar cinsel ilişkiye uygun bir ereksiyon sağlar.
  • Bir penis pompası (vakum daraltma cihazı) denediniz.
  • Peyronie hastalığı gibi diğer tedavilerle düzelmesi muhtemel olmayan tıbbi bir durumunuz varsa
  • Ereksiyon probleminiz psikolojik kaynaklı ise
  • Cinsel arzun veya hissin yoksa
  • İdrar yolu enfeksiyonunuz varsa
  • Penisinizin veya skrotumunuzun derisinde iltihap, lezyon veya başka problemleriniz varsa


Penis protezi kimler için uygundur?

Penis protezi nasıl çalışır?

Şişirilebilir penis protezi veya penis başı yaralanması tedavisi, vücuda cerrahi olarak yerleştirilen bir rezervuar ve bir pompa olmak üzere birbirine bağlı iki silindirden oluşur. İki silindir penisin içine yerleştirilir ve boru ile ayrı bir salin deposuna bağlanır. Rezervuar, alt karın bölgesindeki rektus kaslarının altına implante edilir. Erektil doku sistemine bir pompa da bağlanır ve testislerin arasındaki skrotumun gevşek derisinin altına oturur.

Üç farklı bileşenden dolayı bu penis protezi 3 parçalı şişirilebilir penis protezi olarak adlandırılır. İki parçalı şişirilebilir penil protez sadece iki bileşenden oluşur;
  • bağlı silindirler ve
  • kombine rezervuar ve pompa ünitesi
Rezervuar kasık arkasına yerleştirilmemiştir, ancak pompa ile birlikte skrotuma rahatça oturan bir yuva ünitesi oluşturur. İki parçalı protezin avantajı ameliyatın daha kısa ve komplike olmaması ve karın içerisinde herhangi bir ekipman parçasının olmamasıdır. İki parçalı protezin dezavantajı ise daha küçük olan rezervuarın bazı erkeklerde yeterli ereksiyon ile sonuçlanmayabilmesidir.


Penis Protez Çeşitleri

Penis protezlerinin farklı türleri bulunmaktadır. Ürolog, durumunuzda hangi tip protezin tercih edildiğini sizinle tartışacaktır. Üç tip penil protez vardır: yarı sert protezler, şişirilebilir protezler ve bağımsız protezler.
Yarı rijit protezlerde ilişki sırasında rijitlik sağlamak için silikon kaplı esnek bir metal çubuk implante edilir. Bu implantlar farklı pozisyonlarda bükülebilir (seks için dışa doğru veya giysi altına gizlenmek için vücuda doğru geriye doğru).
Erkeklerde şişirilebilir genital implantlarda penise iki adet yumuşak silikon veya plastik tüp, karın içine küçük bir rezervuar ve testis torbasına küçük bir pompa yerleştirilir. Hasta, karın rezervuarından steril sıvıyı tüplere zorlamak için skrotumdaki pompayı sıkarak bu protezle bir ereksiyon oluşturur. Sıvı, ereksiyonu sonlandırmak için bir valf aracılığıyla hazneye geri beslenir.
Kendi kendine yeten şişirilebilir implantlar, implantın ucuna bağlı bir pompa ve penis şaftında bulunan bir rezervuar ile penise yerleştirilen bir çift şişirilebilir tüpten oluşur.

Penis Protez Çeşitleri

Penil protezin genel avantajları
• İstendiğinde ereksiyon elde etmek.
• Ereksiyon süresiz olarak korunabilir.
• İlaç veya enjeksiyon gerekmez.
• Penil protez görünmezdir.
• Protezin boşalma veya orgazma etkisi yoktur.

Penil protezin genel dezavantajları
• Doğal bir ereksiyon artık mümkün değildir.
• Enfeksiyon durumunda implant çıkarılmalıdır.
• Penis kısalabilir ve/veya kavisli olabilir.
• Ameliyat ağrılı olabilir.
• İmplant kırılabilir.


Penil Protez Ameliyatı Öncesi

Ameliyat sırasında uygun anestezi önemlidir. Penis protezi her zaman genel anestezi altında yapılır. Ameliyat öncesi konsültasyon sırasında anestezi uzmanı ile anesteziyi tartışabilirsiniz. 

Anestezist, ameliyattan ne zaman önce yemek yemenize ve içmenize izin verilmediğini size söyleyecektir. Sadece bir yudum su içebilirsiniz. Ayrıca kabulünüzden 24 saat önce alkol ve sigara içmemenizi tavsiye ederiz. Ameliyattan önce cildinizin temiz olması gerekmektedir. Hastaneye duşa gitmeden veya banyo yapmadan önce tırnaklarınızı kısa kesmenizi ve krem ​​sürmemenizi rica ediyoruz. Ameliyat günü boyunca kontak lensleri, piercingleri veya takıları çıkarın. Gözlüklerinizi yanınızda getirebilirsiniz.

Anestezist, ameliyat öncesi konsültasyon sırasında hangi ilaçları almanıza izin verildiğini ve hangilerini geçici olarak bırakmanız gerektiğini size söyleyecektir.

Penil Protez Ameliyatı Öncesi


Penil Protez Ameliyatı Günü

Hastanede, kararlaştırılan gün ve saatte hemşirelik koğuşunda resepsiyona rapor verirsiniz. Bir hemşire size odanızı ve yatağınızı gösterecek. Onu seninle taşıyor
görüşmeyi kaydedin ve operasyon için daha fazla hazırlanın. Sizden gelebilecek olası soruları da yanıtlıyor.
Koğuşa geliş ile operasyon arasında bir süre beklemeniz gerekecektir. Bu süreyi olabildiğince kısa tutmaya çalışıyoruz. Okuyabilir veya televizyon seyredebilirsiniz. Bölümden ayrılmamanızı rica ediyoruz.


Penil Protez Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Penis protezi ameliyatı sırasında penisin tabanı ile skrotum arasında bir kesi yapılır. Başlangıçta her iki kavernöz cisim açılır ve kavernöz cisimlerin sünger dokusu çıkarılır. Bu, kural olarak, penis protezi yerleştirildikten sonra neden artık spontan ereksiyon olamayacağını açıklar. Penis protezi olan hastalar genellikle daha uzun süre sertleşme sorunu yaşadıklarından kavernöz cisimler zamanla yavaş yavaş küçülmüştür. Sonuç olarak, genellikle protezli ereksiyon halindeki penisin uzunluğu, geçmişteki (sertleşme sorununuz olmadığında) penisinizin uzunluğundan daha kısa olacaktır.

Rezervuar kasın altına veya mesanenin yanına yerleştirilir. Kontrol pompası için yapılmış skrotumda boşluk vardır. Tüm parçalar birbirine bağlanır ve doğrulama için test çalıştırması yapılır. Ameliyat sonunda kavernöz cisimler içinde stiptik basmak için penis tam ereksiyona getirilir. Operasyon yaklaşık 2 saat sürer.


Penil Protez Ameliyatı Sonrası

Penis protezi ameliyatından sonra, sıvıları ve antibiyotikleri uygulamak için kolunuzda bir IV olacaktır. Ayrıca idrarın boşaltılması için bir idrar sondası ve yara sıvısının boşaltılması için bir drenaj (tüp) olacaktır. Hemşirelik koğuşunda hemşire, kan basıncınızı, kalp atış hızınızı ve vücut ısınızı düzenli olarak kontrol eder. Ağrınız için size ilaç verilecektir. Kendinizi iyi hissediyorsanız ve mideniz bulanmıyorsa, size içecek ve yiyecek bir şeyler verilecektir.
Her şey yolunda giderse ameliyattan sonraki gün eve gidebilirsiniz. Eve gitmeden önce kateter, infüzyon ve yara dreni çıkarılır.


Hastaneye Ne Zaman Başvurmalısınız?

Aşağıdaki durumlarda lütfen Üroloji polikliniğine başvurunuz:
• Kanama veya yara sızıntısı durumunda;
• Yüksek ateşle (38,5 °C'den fazla);
• Olağandışı veya kalıcı ağrı durumunda;
• Yara çevresinde kızarıklık olması durumunda;
• Yara bölgesinin şişmesi durumunda;
• İdrara çıkma problemlerinde;
• Üretra veya glanstan irin gelirse.

Penil Protez Ameliyatı Sonrası İyileşme Önerileri
• Eve geldiğinizde ilk 24 saat şişlik ve morlukları azaltmak için dar iç çamaşırı giyin. 
• Ameliyattan sonraki ilk 7 gün yara iyileşmesini etkileyebileceğinden banyo yapılmasına izin verilmez.
• İlk 3 gün mümkün olduğunca dinlenin.
• Ağrı durumunda parasetamol 500 mg tablet, günde en fazla 4 defa 2 tablet kullanabilirsiniz.
• 3 gün sonra kademeli olarak egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz. Acıyı hesaba katın, hissettiğinizde durun. Ancak ilk 6 hafta dikkatli hareket etmeye devam edin.
• Çok sert yüzeylerde oturmaktan kaçının.
• Ameliyattan sonraki ilk 8 hafta spor yapmak, bisiklete binmek ve ağır kaldırmak kesinlikle yasaktır.
• İlk poliklinik kontrolü sırasında, tekrar ne zaman egzersiz yapmaya başlayabileceğinizi tartışın.
• Ne zaman işe dönebileceğiniz, yaptığınız işe bağlıdır. İlk poliklinik kontrolünde bunu doktorunuza sorabilirsiniz.


Penil Protez Ameliyatı Sonrası Kontrol Randevusu

Yaklaşık 14 gün sonra Üroloji polikliniğinde kontrol için randevu alacaksınız. Pompalı penis proteziniz varsa, ürologdan protezin nasıl çalıştırılacağına dair talimatlar da alacaksınız.


Penis Protezleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Penis protezi ne kadar süre kullanılabilir?

Penil implant deneyimine göre, çoğu erkek için penil implantlar 15 ila 20 yıl arasında sürer. Penis protezinin zarar görebilecek mekanik bir cihaz olduğunu unutmamak önemlidir. Bununla birlikte, bu nadirdir ve başka bir kısa cerrahi işlemle düzeltilebilir. Kavernöz cisim yaralanmaları, daha sonra anestezi ve kavernöz vücut yaralanması tedavisi gerektirir. 


Penis protezi fark edilir mi?

Penis protezi ameliyatı olan erkekler, penisin alt tarafında veya alt karın bölgesinde, penisin hemen yukarısında skrotumla birleştiği yerde küçük cerrahi yara izini görebilirler. Diğer insanlar muhtemelen bir erkeğin şişirilebilir bir penis protezi olduğunu söyleyemez.


Türkiye'de Penil Protez Fiyatları

Penil protezin Avrupa'daki fiyatı 11.000 Euro civarındadır. Penil protez fiyatları Türkiye'de Avrupa ve Amerika'ya göre %70 daha ucuzdur.


Türkiye'de Penil Protez Fiyatları

Penis implantı ile orgazm olabilir miyim?

İşlemden önce orgazm olabildiyseniz, penis implantı ile orgazm olabilmeniz gerekir. Beklenen sonuç hakkında doktorunuzla konuşun.


Penis implantından sonra penis boyu kısalır mı?

Her penil implant, anatominize göre ayrı ayrı uyarlanır. Testis protezi almak istiyorsanız bunu doktorunuzla detaylı olarak görüşün.


Penis protezi ile spontan ereksiyon olabilir miyim?

Penil implantlar, istediğiniz zaman anında ve spontan ereksiyona sahip olmanızı sağlar. Ancak implant cerrahisi, proteze bağlı olmayan "gizli" veya doğal bir ereksiyona asla izin vermez. Bu nedenle implantın sizin için doğru seçim olup olmadığını dikkatlice düşünmelisiniz.


İmplant yaptırdığımı kimse fark edecek mi?

İmplant vücudunuza tam olarak yerleştirilir. Şişirilebilir penis implantı dışarıdan görülemez veya farkedilemez. Penis sarkık olduğunda rahat ve normal görünür ve implantınız olduğu belli değildir. 
Yorumlar
Henüz bir yorum yapılmadı, yorum eklemek ister misiniz?