Cinsiyet Değiştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır? Fiyatları ve Sonrası

Cinsiyet Değiştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır? Fiyatları ve Sonrası

Cinsiyet değiştirme ameliyatı biyolojik cinsiyeti kişinin hissettiği cinsiyete göre değiştirir. Cinsiyet değiştirme ameliyatının nasıl yapıldığı ve riskleri gibi bilgileri yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Bir kişinin biyolojik cinsiyeti ile hissettiği cinsel kimliği uyuşmuyorsa, kişi rahatsızlık hissedebilir. Teknik terim cinsiyet değiştirme ameliyatı veya kısaca GAOP olan bir cinsiyet değiştirme ameliyatı ile doktorlar hormon tedavisi ve cerrahi müdahaleler yoluyla fiziksel özellikleri değiştirebilirler. Erkekten kadına veya kadından erkeğe cinsiyet değiştirme ameliyatı gerçekleştirilebilir.

Bugün cinsiyet değiştirme için çeşitli kadınlaştırma ve erkekleştirme prosedürleri vardır. Ancak transseksüellik durumunda ameliyat olmak kolay değildir. Etkilenen kişiler cinsiyet değiştirme ameliyatı için belirli gereksinimleri karşılamalıdır.

Yetişkin olmayanlar için koşullar

Öncelikle cinsiyet değiştirme ameliyatı için bir yaş sınırı vardır. Cinsiyet değiştirme ameliyatı olmak en az 18 yaşında olunması önerilmektedir. Hormon tedavisi ise 16 yaşından itibaren mümkündür.

Ancak cinsiyet değiştirme ameliyatı yaptırmak isteyen ergenlerde hormonlar kullanılmadan önce – önce ergenlik karşıtı önlemler sırasında, daha sonra cinsiyet geçiş önlemleri kapsamında – öncelikle psikoterapötik tedavi gerekir. Bütün bunlar, cinsiyet değişikliği istemenin sadece dönemsel olmadığını garantilemek için yapılır.

Bir çocuk doğumda cinsiyet özelliklerine göre açıkça “erkek” veya “kadın” olarak atanamıyorsa durum yine farklıdır. Erkek ve kadın cinsiyetinin özellikleri mevcutsa, örneğin dış görünüm kadınsa, ancak karında testisler oluşur, ancak vücut hücrelerinin işleyemediği testosteron, uzmanlar interseksüellikten bahseder. Burada ilk birkaç yıl içinde veya doğumdan hemen sonra ameliyatların gerçekleştirilmesi mümkündür.

Cinsiyet Değiştirme Ameliyatını Hangi Doktor Yapar?

Yetişkinlerde Cinsiyet değiştirme ameliyatı için gereksinimler

Yetişkinlerde, bireyin transseksüel olduğunu doğrulayan deneyimli bir doktordan cinsiyet değiştirme ihtiyacının bildirimi gerekmektedir.

Dünya Transseksüel Sağlığı Profesyonel Birliği'nin (WPATH) "Standards of Care" de, etkilenenlerin cinsiyet değiştirme ameliyatından en az on iki ay önce istenen cinsiyet rolünde yaşamış olmaları ve sözde karşı cins hormonu almış olmaları gerekir. 


Cinsiyet Değiştirme Ameliyatını Hangi Doktor Yapar?

Cinsiyet değiştirme sadece ilgili kişi için önemli bir aşama değil aynı zamanda tıbbi olarak da bir zorluktur. Buna göre, cinsiyet değiştirme sürecinde çeşitli uzmanlar birlikte çalışır, plastik cerrahi doktoru, gerekirse bir ürolog veya jinekolog ile damar ve sinir cerrahları tarafından desteklenen cerrahi müdahaleyi gerçekleştirir. Transseksüellik durumunda hormon tedavisi ve bir psikolog süreçte bulunur.


Kadından Erkeğe Cinsiyet Değiştirme Ameliyatı

Kadından erkeğe cinsiyet değiştirme ameliyatı birkaç adımı içerir. Bu adımlardan bazıları isteğe bağlıdır. Kadından erkeğe cinsiyet değiştirme ameliyatı olmak isteyen herkes ameliyatın tüm aşamalardan geçmek zorunda değildir. Buna göre, kadından erkeğe cinsiyet geçişi her zaman bireysel bir süreçtir ve hem ameliyatı yaptırmak isteyen kişinin isteklerine hem de cinsiyet değiştirme ameliyatlarının ne şekilde yapılabileceğine bağlıdır.

Hasta isterse, örneğin kadından erkeğe cinsiyet geçişi durumunda doktorlar cinsel organlarını ayarlayabilir. Örneğin:
  • Penoid yapımı: Falloplasti olarak da bilinen bir penis replasmanı yapmak için çok karmaşık bir prosedür gereklidir. Doktorlar vücudun kendi dokusundan penis benzeri bir yapı oluştururlar. Penoid, doğal penise en yakın yaklaşımdır. İstenildiği takdirde ereksiyon pompası ile ereksiyon sağlanabilir.
  • Klitoral penoid oluşumu: Klitoral penoide karar verirseniz, prosedür daha az karmaşık olacaktır. Cerrahlar klitorisi gerdirir ve üretrayı labia minoranın ötesine uzatır. Bu, kişinin ameliyattan sonra ayakta idrar yapabilmesini sağlar. Oluşan cinsel organ bir ila dört santimetre arasında oldukça kısadır, ancak uyarıldığında boşalma olmasa da sertleşir.

Kadından Erkeğe Cinsiyet Değiştirme Ameliyatı

Ameliyatla rahim ve yumurtalıkların alınması, glans penisinin kopyalanması, bir veya iki testis protezi ve skrotum yapılması da mümkündür. Birçokları için kadınlıktan erkekliğe uzanan süreçte önemli bir adım meme küçültme veya memenin alınmasıdır (mastektomi).

Ancak cerrahi işlemler cinsiyet değiştirme sürecinin sadece bir parçasıdır. Psikoterapi her zaman en az bir buçuk yıl önceden başlanmış olmalı ve ilgili kişi en az altı ay boyunca karşı cins hormonları almış olmalıdır. Ayrıca ameliyattan önce doktor ilgili kişiyle bir görüşme yapar. Hasta hangi prosedürlerin istendiğini, faydalı olduğunu ve hatta mümkün olduğunu, risklerin neler olduğunu ve prosedürün nasıl ilerleyeceğini tartışır.


Erkekten Kadına Cinsiyet Değiştirme Ameliyatı

Prosedürün ilk kısmı:
Kadından erkeğe cinsiyet değiştirme ameliyatı gibi, erkekten kadına cinsiyet değiştirme ameliyatı için de çeşitli adımlar mümkündür, ancak bunların hepsi zorunlu değildir. Hormonlar ve istenirse implantlar yardımıyla yapılan meme büyütmenin yanı sıra cinsel organlar da erkekten kadına cinsiyet geçişinde kuşkusuz en büyük fiziksel değişikliklerden biridir. Amaç penisin vücuttan uzaklaştırılmasıdır.

Genellikle penisten vajinaya dönüşüm, cerrahın penis şaft derisini içeri çevirdiği sözde invaginasyon yöntemine dayanır. Bu bir neovagina oluşturur. Doktor glanstan klitorisi, sünnet derisinin ön kısmından ise labia minorayı oluşturur. Bu ilk işlemden sonra birey, vibratöre benzeyen bir cihaz kullanarak neovajini açık tutmak zorundadır.

Prosedürün ikinci kısmı:
Birkaç ay sonra, cerrah ikinci erkekten kadına cinsiyet değiştirme ameliyatını gerçekleştirir, bu sırada vajinal açıklığın önündeki fazla deriyi alır ve mons pubisi güçlendirir.

Bir başka olasılık da erkekten kadına cinsiyet geçişi sırasında yüzün feminizasyonudur. Prosedür veya tedavi, bireysel istek ve gereksinimlere bağlıdır ve yüz hatlarının daha yumuşak görünmesini sağlamalıdır. Örneğin doktor çene, burun, yanaklar veya dudaklarda düzeltmeler yapabilir.

Kadından erkeğe cinsiyet değiştirme ameliyatında olduğu gibi, erkekten kadına cinsiyet değiştirme ameliyatından önce kişinin hormon tedavisi ve psikoterapi almış olması gerekir.

Erkekten Kadına Cinsiyet Değiştirme Ameliyatı


Cinsiyet Değiştirme Ameliyatı Fiyatları

Kadından erkeğe veya erkekten kadına cinsiyet değiştirme ameliyatında fiyat konusu önemlidir. Prosedürün kapsamına bağlı olarak, cinsiyet değiştirme operasyonu fiyatları Avrupa'da 5.000 ila 15.000 Euro arasında değişiyor. Türkiye'de ise cinsiyet değiştirme ameliyatı fiyatları %70 daha ucuzdur.

İlgili terapötik ve tıbbi kanıtlar mevcutsa, sağlık sigortası şirketi hormon tedavileri, psikoterapi ve belirli cinsiyet değiştirme ameliyatlarının masraflarını karşılamalıdır. Cinsiyet değişikliğinin sağlık sigortası tarafından karşılanabilmesi için, etkilenenlerin transseksüel olduklarını doğrulayan iki bağımsız tıbbi rapor sunmaları gerekmektedir. Ancak o zaman operasyon “tıbbi olarak gerekli bir önlem” olarak sayılır. Bu süreç çok uzundur.


Cinsiyet Değiştirme Ameliyatı İçin Türkiye'nin En İyi Kliniği

Cinsiyet değiştirme ameliyatı oldukça karmaşıktır ve alanında deneyimli bir doktor gerektirir. Hasta işlem için bir kliniğe gider. Kadından erkeğe cinsiyet değiştirme ameliyatları üroloji kliniklerinde, erkekten kadına cinsiyet değiştirme ameliyatı mastektomi (meme küçültme) kliniklerinde veya genel olarak plastik ve estetik cerrahi kliniklerinde yapılabilmektedir. Innovacare, Türkiye'de ihtiyaçlarınızı karşılayacak en iyi kliniği bulmanıza yardımcı olacaktır.


Cinsiyet Değiştirme Ameliyatı Sonrası


Cinsiyet Değiştirme Ameliyatının Riskleri

Cinsiyet değiştirme ameliyatından sonra hasta bir süre hastanede kalmalıdır. Operasyona bağlı olarak bir ila üç hafta arasında hastanede kalmanız gerekebilir. Cinsiyet değişikliğinden yaklaşık dört ila altı hafta sonra işe dönebilirsiniz.

Cinsel ilişki, prosedür iyileştikten sonra mümkündür. Ameliyat sırasında sinirler ve kan damarları mümkün olduğunca korunduğu için cinsiyet değişikliği sonrasında trans kadın da orgazm olabilir.

Kadından erkeğe cinsiyet değişikliği biraz daha karmaşıktır. Klitpen yani klitorisin hareketlenmesi ve gerilmesi ile cinsel ilişki organın büyüklüğü nedeniyle ancak sınırlı ölçüde mümkündür. Ereksiyon pompalı bir penoidiniz varsa, iyileştikten ve penis hissedildikten sonra seks yapabilmeniz gerekir.

Trans erkekler için cinsiyet değişikliğinden sonra çocuk sahibi olmak mümkün değildir çünkü erkek cinsiyet organlarına (örneğin testisler, spermatik kordlar) sahip değildirler. Trans kadınların ne yumurtalıkları ne de rahimleri olmadığı için çocuk sahibi olamazlar. 


Cinsiyet Değiştirme Ameliyatının Riskleri

Herhangi bir cerrahi prosedürde olduğu gibi, cinsiyet değiştirme ameliyatının da istenmeyen ve hatta tehlikeli sonuçları olabilir. Enfeksiyon, yara iyileşmesi veya kanama ile ilgili problemler gibi risklerin yanı sıra kadından erkeğe cinsiyet değiştirme ameliyatlarında şunlar görülebilir:
  • Üretral cilt fistülleri: Bunlar yeni üretrada oluşan küçük deliklerdir. Üretral daralmalar veya çıkıntılar da oluşabilir.
  • Vajina daralması: Nevajinadaki cildin kanlanması iyi değilse, kasılma (darlık) riski artar.
  • Değişen cinsel duyarlılık: Şehvet sadece fiziksel bir şey olmayıp aynı zamanda psikolojiyi de içerdiğinden, yeni durum (başlangıçta) bazı transseksüel insanlar için stresli olabilir.
  • İmplantlarla ilgili sorunlar: Göğüs implantları kayabilir, enfeksiyon oluşabilir veya kronik ağrı gelişebilir.

Cinsiyet Değiştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır? Fiyatları ve Sonrası

Kadından erkeğe yapılan ameliyatlarda, mevcut ve yeni üretra arasında, üroloğun daha sonra genişletmesi gereken bir daralma da dahil olmak üzere, fistüller, yani üretrada ve deri yüzeyinde idrarın sızabileceği küçük delikler oluşabilir. Çok nadiren, cinsiyet değiştirme ameliyatından sonra tam penoid kaybı gibi ciddi komplikasyonlar da vardır. 
Yorumlar
Habib
17/05/2024 15:28
كم تكلفة الجراحة و هل هى فعالة
B
02/04/2024 18:38
U
Yahya
02/04/2024 18:30
Cinsiyet değiştirdimizde niye çocuk doğramıyoruz beyin değiştirme ameliyatı olsaydıyda çocuk doğaramıyacaktık ama şöyle bir soru 2030'da nasıl çocuk doğurma olayı olurmu çocuk doğurmak istiyorum sizin için???????????????????? şu emojideki kiyafetler bile giyerim lütfen çocuk soğurma isteyen kişiye özel avrupadaki paranın 8.000 euro edörim lütfen yeterki şundan kurtuluyum lütfennnnnnyardım edin cocuk doğurmak istiyorum
meçhul
30/03/2024 14:43
insan sapıtınca ne yapacağını bilemez. dünyayı sadece zevk ve eğlence olarak görenler meşru zevklerden bıkınca fantazi peşine düşerler. hayvanlar bile bu yollara tevessül etmezken insan denen nankör hayatı sadece bu dünyadan ibaret görür. ne yazık ki insan aldandı.
Mert kaya
25/03/2024 04:49
Cinsiyet değişimi hastanenizde yapılıyormu .
...
26/01/2024 22:31
1- 4 santimmi? daha fazla uzattıramıyomuyuz mesela 15cm..
Saygılı ve iyi bir insan olmak zor değil
17/10/2023 12:30
Avrupa'da Amerika'da kaldırıldığını söylemek için gerçekten kör cahil olmak lazım, özellikle Amerika'da ve Kanada'da bu konunun nasıl idare edildiğini açıp araştırın elinizin altında internet var. İnancınız sadece sizi bağlar, kimsenin özgürlüğünü kısıtlamaya hakkınız yok. Kimin nasıl yaşayacağını söylemek de size düşmez. Nefretinizi yaymaya bu kadar hevesli olmayın. Trans bir birey değilim sadece kendimi eğitmek için bu sayfaya geldim ama transfobik olmanın ne kadar rezil bir şey olduğunun farkındayım. Kendi hayatınızı yaşayın, başkalarına nefretinizi yaymamayı öğrenin.
İnanılmazsınız gerçekten
28/09/2023 16:55
Avrupa'da veya Amerika'da bu kanunun kaldırıldığı falan yok, son zamanlarda sadece Rusya'da kalktı -ama bu tamamen politikti- nereden duyduysanız yalan fakat bence daha kritik nokta sizin şu iki şeyi kendinize sormamış olmanız: Birincisi, cinsiyet disforisi olan bireyler sürece girmediği taktirde hayatının sonuna kadar depresyon ve rahatsızlık içinde yaşayacak, üreme demişsiniz, gerçekten cinsiyet disforisinden muzdarip bireylerin olmaktan nefret ettikleri bir şekilde yaşamını devam ettirip topluma yararlı insanlar yetiştirebileceğini gerçekten düşünüyor musunuz? İkincisi ise, kimse cinsiyet disforisinden muzdarip olmayı kendisi seçmiyor fakat eğer biraz araştırma yapsaydınız bu durumda olan bireyler için işe yarayacak tek tedavi yönteminin geçiş süreci olduğunu bilirdiniz, daha siz söylemeden bu bireylerin sağlığına zararlı olacak, onları "normalleştirecek" tedavi yöntemleri 2000lere kadar avrupa ve amerikada dahi denendi ama sonuç olarak herhangi bir başarı elde edilemedi, aksine cinsiyet disforisinden muzdarip bireyler ruhsal anlamda gereksiz zarar gördü, çoğu intihara sürüklendi. Bu "normalleştirme" deneyleri bazı ülkelerde hâlâ devam ediyor fakat batı avrupa ve amerikada daha yeni yeni bırakılıyor. Ama elinizin altında internet gibi kullanabileceğiniz bir bilgi hazinesi olduğundan dolayı eminim bu araştırmalara siz de ulaşabilirsiniz, o yüzden bunlar hakkında daha fazla konuşmak yerine size başka bir şey soracağım. Bir insan sebepsiz yere toplumda 2. veya 3.sınıf vatandaş gibi davranılmayı kabul eder mi? Süreçten geçen çoğu birey aşırı yetenekli olmadığı takdirde iş bulmakta zorlanıyor, toplumun her yerinde taciz ve zorbalığa maruz kalabiliyor, yasalar ile bazı durumlarda kendilerini savunabilseler dahi her zaman tehlike altında yaşamak zorunda kalıyorlar. Bir insan zorunda olmadığı takdirde böyle bir şeyi kabul eder mi? Nasıl edebilir? Lütfen bu soruları kendinize sorun.
Adalet cerit
08/09/2023 18:12
Bu kanun Avrupa'daki Amerika'daki kaldırılmış bizde neden yapılıyor kadın olan çocuk doyuramıyorlar erkek olan çocuk yapamıyor bu insanlığa yapılan en büyük yanlış insanlar bundan hemen vaz geçmeli