Robotik Cerrahi

Robotik Cerrahi

Da Vinci sistemi bir hasta arabası (“robot”), bir sistem arabası ve bir konsoldan oluşur. Hasta arabasının dört hareketli kolu vardır ve işlem için hastanın üstündeki ameliyat masasına yerleştirilir. 3D kamerayı kontrol etmek için bir kol kullanılır. Diğer üç kola çeşitli aletler yerleştirilebilir.

Klasik laparoskopik cerrahide olduğu gibi, hastanın karın duvarından sokulan 5-12 mm'lik introkarlar (trokarlar) kullanılır. Karın boşluğu önce CO2 gazı ile doldurulur. Özel geliştirilmiş robotik aletler, robotik kollar yardımıyla hareket ettirilen trokarlar aracılığıyla yerleştirilir.

Operatör robotik kolları hareket ettirir ve böylece enstrümanları konsoldan kontrol eder. Özel el kayışları yardımıyla hareketler sezgisel ve hassas bir şekilde gerçekleştirilebilir. Cerrah, hareketlerini yüksek çözünürlüklü üç boyutlu bir görüntüde gerçek zamanlı olarak takip edebileceği konsolun dürbünlerine (normal dürbünlere benzer) bakar. Konsolun alt kısmında bulunan pedallar, yüksek frekanslı akım kullanarak küçük kan damarlarını yok etmek için kullanılabilir. Ek olarak, cerrah bunu ayrı aletler arasında geçiş yapmak ve kamerayı gerektiği gibi hassas bir şekilde kontrol etmek için kullanabilir.


Türkiye'de Robotik Cerrahi Prosedürü ve Fiyatı hakkında daha fazla bilgi için lütfen burayı tıklayın >>