Kök Hücre Merkezi

Kök Hücre Merkezi


Kök hücreler farklılaşmamış veya özelleşmemiş hücrelerdir. Farklılaşmamış olmaları, bu hücrelerin vücudun farklı bölgelerinde sayısız işleve hizmet eden hücrelere dönüşebilecekleri anlamına gelir. Vücuttaki hücrelerin çoğu farklılaşmış hücrelerdir. Bu hücreler yalnızca belirli bir organda belirli bir amaca hizmet edebilir. Örneğin, kırmızı kan hücreleri, kan yoluyla oksijen taşımak için özel olarak hizmet eder.


Tüm insanlar hayat döngülerine sadece tek bir hücre olarak başlar. Bu hücreye zigot veya döllenmiş yumurta denir. Zigot iki hücreye, ardından dört hücreye bölünür ve bu böyle devam eder. Sonunda hücreler, vücudun bir bölümünde belirli bir işlev üstlenerek özelleşmeye başlar. Bu işleme farklılaşma denir.


Kök hücreler henüz farklılaşmamış hücrelerdir. Bölünme ve kendilerinin sınırsız sayıda kopyasını oluşturma yeteneğine sahiptirler. Vücuttaki diğer hücreler, bozulmaya başlamadan önce yalnızca sınırlı sayıda çoğalabilir. Bir kök hücre bölündüğünde, kök hücre olarak kalabilir ya da kas hücresi veya kırmızı kan hücresi gibi farklılaşmış bir hücreye dönüşebilir.


''Kök Hücre Tedavisi Nedir Neden Yapılır? Fiyatı ve Detayları'' hakkında daha fazla bilgi için lütfen buraya tıklayın >>