Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır? Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci ve Fiyatlar

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır? Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci ve Fiyatlar

Kadın memesi, yağ, bağ dokusu ve meme ucuna giden süt kanallarına sahip bir meme bezinden oluşur. Göğüslerin boyutu ve şekli kadından kadına değişir. Göğüslerin boyut ve şeklindeki farklılık genetik, vücut şekli, kilo ve hormonal dengeden kaynaklanır.

Bazı kadınlarda çok büyük boyuttaki göğüsler fiziksel veya zihinsel bir yük haline gelir. Göğüslerin cerrahi olarak küçültülmesi bu durumun çözülmesine yardımcı olur. Meme küçültme ameliyatı sırasında cerrah, bir veya iki memenin hacmini küçültür, genellikle mem küçültme ameliyatı sırasında cildi sıkılaştırır. Meme küçültme ile ilgili tüm önemli bilgileri yazımızda bulabilirsiniz:


Türkiye ve Avrupada Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları

Avrupa'da meme küçültme ameliyatı fiyatları 4.000 ile 7.500 Euro arasındadır. Meme küçültme ameliyatının fiyatı, işlemin kapsamı, cerrahi yöntem ve cerrahın cilt sıkılaştırma da yapıp yapmayacağı gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Türkiye ve Avrupada Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları

Gerçekleştirilecek meme küçültme ameliyatı sadece estetik amaçlı ise, sağlık sigortası şirketleri genellikle tedavi için size ödeme yapmaz. Geri ödeme için aşağıdaki gibi gereksinimler vardır:
 • Bir kadının göğüsleri çok büyük olduğunda (yani, ameliyat her memeden en az 500 gram doku alınmasını gerektirdiğinde) ve prosedür için göğüslerinin ağır olması nedeniyle duruş sorunları ve sırt ağrısı gibi tıbbi sorunlar varsa sigorta meme küçültme ameliyatı için ödeme yapabilir. Bu tür durumların varlığında örneğin bir ortopedistten alınan bir tıbbi sertifika bu durumu doğrulamalıdır.
 • Göğüslerin boyutları belirgin şekilde farklıysa veya belirgin bir şekil bozukluğu varsa.
 • Bir kadın, örneğin büyük göğüsleri nedeniyle sık sık kendisine bakıldığı ve müstehcen yorumlar duyduğu için, göğüsleri yüzünden zihinsel olarak rahatsızlık çekiyorsa. Burada da (bir psikiyatristten gelen) bir tıbbi rapor, hastanın büyük göğüs boyutundan zihinsel olarak muzdarip olduğunu kanıtlamalıdır.


Meme Küçültme Ameliyatı Prosedürü

Meme küçültme ameliyatı zor bir ameliyat değil nispeten basit bir ameliyattır. Aşırı büyük göğüsler daha kompleks ve zor bir meme küçültme ameliyatı gerektirmektedir.
 
Süre 2-4  saat
Anestezi Türü Genel anestezi
Hastanede Kalış 2-7 gün
  

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi

Bir kadın meme küçültme ameliyatı öncesi, bu ameliyatı birçok kez yapmış deneyimli cerrahların bulunduğu, işlem için mutlaka iyi bir klinik seçmelidir. Cerrahi bir zanaattır ve aşağıdakiler geçerlidir: Bir doktor meme küçültme ameliyatını ne kadar çok yaptıysa, prosedürde o kadar iyi ustalaşmıştır. 

Ameliyattan önce mutlaka detaylı bir konsültasyon yapılmalı, hastanın neden göğüslerini küçültmek istediği ve ameliyattan sonra göğüslerinin nasıl olmasını istedği anlaşılmalıdır. Cerrah daha sonra hangi sonucun mümkün olduğunu, hangi cerrahi yöntemin mantıklı olduğunu ve işlemin risklerinin neler olduğunu açıklar.

Ayrıca doktor genellikle meme küçültme ameliyatından önce meme dokusunun yapısının ayrıntılı bir şekilde görüntülenmesi ve tümör, kist gibi herhangi bir yapının varlığının ekarte edilmesi için mamografi çeker. 


Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Doktorlar meme küçültme ameliyatı prosedürünü hastanede gerçekleştirir. Meme küçültme ameliyatı operasyonun kapsamına bağlı olarak yaklaşık iki ila dört saat sürer . Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilir. Meme küçültme ameliyatı sırasında cerrah memedeki fazla glandüler, yağ ve deri dokusunu alır ve kalan dokudan yeni bir meme oluşturur. Bazı cerrahi yöntemlerle meme başı ve areola, sinirler ve kan damarları ile birlikte yukarı doğru hareket ettirilir. Meme küçültme genellikle memenin sıkılaştırılmasını ve areolanın boyutunun küçültülmesini içerir .

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Meme küçültme ameliyatında kullanılabilecek çok sayıda farklı yöntem vardır. Meme küçültme ameliyatında farklı yöntemler doktorun kesileri gövde üzerinde nereye yerleştireceği konusunda farklılık gösterirler. Hangi yöntemin en uygun meme küçültme yöntemi olduğu, çıkarılacak doku miktarına, meme ucunun boyutuna, konumuna ve memenin şekline bağlıdır.

Meme küçültme ameliyatında aşağıdaki cerrahi teknikler kullanılabilir :
 • T-cut yöntemi (bu cerrahi yöntemin mucidi: Cerrah Jan O. Strömbeck sebebiyle Strömbeck yöntemi olarak da adlandırılır): Cerrah bir neşter ile areola çevresini keser ve ardından meme ucunun alt bölgesinden dikey olarak kesi yapar. Bu kesiyi sola ve sağa yatay bir çizgiyle kesişir. Bu, baş aşağı bir "T" gibi görünen bir kesim oluşturur.
Bu t cut meme küçültme yöntemi ile cerrah çok sayıda glandüler ve deri dokusunu çıkarabilir, bu nedenle T-kesi çok büyük ve sarkık memeleri küçültmek için uygundur. Meme küçültme için en sık kullanılan cerrahi yöntemdir.

Bu kesi tekniğinin dezavantajı meme ucunun yukarı doğru kaydırılmış olmasıdır. Özellikle çok büyük göğüslerde meme ucunu tamamen çıkarmak ve ardından tekrar takmak gerekebilir. Bu, emzirme yeteneğinin kaybolmasına ve meme ucunda duyusal bir rahatsızlığa neden olabilir.
 • L-cut yöntemi : Bu meme küçültme yöntemi, T-cut ile aynı prensipte gerçekleştirilir. Aradaki fark, cerrahın sadece meme altı kıvrımından bir tarafa yatay kesi yapması ve cilt kesisinin (ve dolayısıyla daha sonra yara izinin) bu nedenle biraz daha küçük olmasıdır . L-kesi ile daha büyük miktarda meme dokusu da alınabilir. Fazla deriyi çıkarmak için cerrah, uzmanların daha sonra "küçük T-kesi" dediği diğer tarafta kısa bir kesi de yapabilir.
 • I-cut yöntemi (bu cerrahi tekniği geliştiren cerrah Madeleine Lejour'dan sonra Lejour yöntemi olarak da adlandırılır): Cerrah meme ucunu keser ve T-cut gibi neşteri dikey olarak alt meme kıvrımına kadar yönlendirir. Sadece dikey kesi boyunca fazla deriyi alır ve aynı zamanda bu süreçte cildi sıkılaştırır. İşlem sırasında meme kaldırılacaksa bu yöntem önerilir.
 
Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi

❶ Fazla deri alınır, meme başı yukarı doğru kaydırılır
❷ Cerrah, glandüler dokuyu yeniden şekillendirir, cildi sıkılaştırır ve diker
❸ Areola çevresindeki ve kesi üzerindeki izler kaybolur ve bir ila iki yıl sonra neredeyse görünmez olur
 • O-Metodu (Benelli yöntemi olarak da bilinir; adını bu cerrahi tekniği icat eden cerrah Louis Benelli'den alır): Bu teknikle cerrah kendini meme başı çevresinde dairesel bir kesi ile sınırlar. Daha sonra bu küçük açıklıktan fazla meme dokusunu alır. Bu, çok az yara izi olduğu anlamına gelir, ancak bu şekilde yalnızca küçük bir miktar doku alınabileceğinden, yöntem yalnızca küçük meme değişiklikleri için uygundur.
 • Hall-Findlay yöntemi : Bu kesi tekniği 1999 yılında cerrah Elisabeth Hall-Findlay tarafından geliştirilmiştir. Bu yöntemin avantajı meme ucunun mümkün olan en yüksek düzeyde korunmasını sağlamasıdır . Bunun nedeni, cerrahın meme ucunu hareket ettirirken ayırmaması, işlem sırasında sözde pedikül ile meme bezine bağlı kalmasıdır. Bu, meme ucuna giden kan akışını ve büyük olasılıkla emzirme yeteneğini ve meme ucunun hassasiyetini korur. Fazla meme dokusu, meme ucundan meme altı kıvrımına kadar dikey bir kesi ile çıkarılır.


Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası

Meme küçültme ameliyatından sonra, yaklaşık iki ila yedi gün arasında hastanede kalış süresi gereklidir. Cerrahın meme küçültme ameliyatı sırasında kan ve doku sıvısını boşaltmak için kullandığı yara drenleri genellikle bir ila üç gün sonra alınabilir Doktorlar, işlemden on ila on dört gün sonra dikişleri çıkarır. Doktorunuz meme küçültme ameliyatı sırasında belli bir süre sonra kendiliğinden eriyen dikişler de kullanabilir.


Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Meme küçültme ameliyatından sonraki iyileşme sürecinde ilk birkaç gün memelerde şişlik, renk değişikliği ve ağrı olabilir. Bu normaldir ve genellikle bir süre sonra geçer. Ağrıyı gidermek için ağrı kesici alınabilir. İyileşme süreci biraz zaman aldığından, meme küçültme ameliyatının nihai sonucu genellikle üç ila altı ay sonrasına kadar görülmez .

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası

Meme küçültme ameliyatından hemen sonra hastaya birkaç gün sonra tıbbi bir sutyen (destek sutyen olarak da bilinir) ile değiştirilen basınçlı bir bandaj verilir. Sütyen, göğüslere eşit baskı uygulayarak aşırı yara izini önler ve iyileşirken göğüsleri korur. Bu nedenle hasta meme küçültme ameliyatından sonraki ilk altı hafta destek sutyenini günde 24 saat giymelidir .

Meme küçültme ameliyatından sonraki ilk iki ayda ameliyatlı göğüsler büyük oranda korunmalıdır Meme küçültme ameliyatından sonra hastalar bu süre içinde sırt üstü yatmalı, göğüs, üst kol ve omuz bölgesini zorlayan fiziksel aktivitelerden kesinlikle kaçınmalıdır. Bu dönem içinde spor yapılmamalıdır. Buna ek olarak, hasta ameliyatı gerçekleştiren cerrah ile günlük yaşamda başka nelere dikkat etmesi gerektiğini tartışmalıdır.

Hastalar ayrıca meme küçültme ameliyatı sonrası yara iyileşme sürecini bozmamak için meme küçültme ameliyatından sonraki ilk üç ay kapalı alanlarda (solaryumlar dahil) güneşlenmemeli , saunaya gitmemeli, mümkünse sigara ve alkolden uzak durmalıdır.

Ameliyatın kapsamına göre hastaüç ila altı hafta sonra tekrar çalışabilir . Ancak bu, işin fiziksel olarak zorlu olup olmadığına veya bir ofis işi olup olmadığına bağlıdır.


Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Yara İzi Bakımı

Meme küçültme ameliyatından hemen sonra kesi izleri görünebilir. Bu yaralara dikkatli bakım, iyileşme sürecini önemli ölçüde iyileştirebilir. Meme küçültme ameliyatı sorası dikişler alındıktan sonra yara izleri günlük olarak kremlenmelidir (örn. dekspantenol içeren bir kremle). Yaralar tamamen iyileştikten sonra yara izi masajı da kullanılabilir. Hasta yara izine az miktarda krem ​​uygular ve ardından parmak uçlarını kullanarak yara izi boyunca dairesel hareketlerle beş ila on dakika boyunca hafif basınç uygular . Meme küçültme ameliyatı sonrası masaj günde iki ila üç kez uygulanmalıdır . Silikon jeller de yaraların iyileşmesini hızlandırır ve güzel bir yara görünümünü sağlar.
 

Ameliyatsız Meme Küçültme

Sadece biraz büyük göğüsleri olan kadınlar, düzenli egzersiz ve bilinçli bir diyet yoluyla göğüs boyutlarını bir miktar küçültebilirler. Bazı kas egzersizleri de göğüs kaslarını güçlendirebilir ve meme boyutunu sıkılaştırarak küçültebilir.
 

Meme Küçültme Ameliyatının Riskleri

Meme Küçültme Ameliyatının Riskleri

Her cerrahi işlemde olduğu gibi meme küçültme ameliyatında da bazı riskler vardır. Olası komplikasyonlar şunları içerir:
 • Kanama
 • Morarma ve şişme
 • Ameliyat sonucu kopan ve tromboz, emboliye yol açabilen kan pıhtıları
 • Enfeksiyon
 • Yara iyileşme bozuklukları
 • Ameliyat edilen memelerin veya transfer edilen meme uçlarının asimetrisi
 • Meme ucu ölümü (nekroz)
 • Anestezik komplikasyonlar
 • Yara izi problemleri
Cerrah meme küçültme ameliyatı sırasında meme uçlarını birkaç santimetre hareket ettirmek zorunda kalırsa, meme uçlarında duyu bozuklukları veya uyuşukluk da meydana gelebilir. Duyarlılık genellikle birkaç ay içinde geri gelir, ancak nadiren hissizlik kalıcı hale gelebilir.


Meme küçültme ameliyatı sonrası emzirme

Meme küçültme ameliyatının olası komplikasyonlarından biri, ameliyatın emzirme yeteneğinin kaybolmasına neden olabilmesidir. Çocuk sahibi olmak isteyen veya henüz aile planlaması yapılmamış olan kadınlar bunu dikkate almalı ve işlemi hamilelik ve emzirme sonrasına ertelemelidir.


Meme küçültme ameliyatı ne zaman düşünülmeli?

Bir meme hangi boyutta çok büyük kabul edilir? Ortalama olarak, bir kadının göğsü 150 gram ile 400 gram (her bir taraf) arasında ağırlığa sahiptir. Bazı tıp ders kitaplarında, 1.000 gramdan (her bir tarafta) fazla ağırlığa sahip bir meme, makromasti (aşırı büyük meme) olarak adlandırılır .

Meme küçültme ameliyatı ne zaman düşünülmeli?

Bununla birlikte, birçok uzman, bir kadının bireysel fiziği ve boyunu hesaba katmadığı için böyle bir sınıflandırmayı reddediyor. Örneğin 1.60 metre boyunda, minyon bir kadın için 500 gramlık bir meme ağırlığı zaten fazla gelebilir ve onu fiziksel ve/veya psikolojik olarak zorlayabilir iken 1.80 metre boyundaki bir kadın bu meme boyutunu ideal bulabilir. Sonuçta, her kadın göğüslerini "normal" mi yoksa çok büyük mü olarak sınıflandıracağına kendi duygularına göre karar verir.

Peki meme küçültme ameliyatı ne zaman önerilir? Bu, esas olarak, bir kadının büyük meme boyutundan fiziksel ve/veya zihinsel olarak rahatsız olup olmadığına bağlıdır:


Fiziksel sorunlar nedeniyle meme küçültme

Meme çok büyükse, ağırlık (büyük göğüsler aşırı durumlarda meme başına iki kiloya kadar çıkabilir) bazı kadınların üst vücutlarını hafifçe öne eğmelerine ve yuvarlak bir sırt geliştirmelerine neden olabilir.

Bükülmüş duruş sırt ağrısı, boyun gerginliği ve baş ağrısına neden olabilir . Büyük göğüsler, koşu veya tenis gibi bazı spor aktiviteleri sırasında rahatsız edici olabileceğinden, etkilenenlerin hareket özgürlüğünü kısıtlar ve dolayısıyla mevcut semptomları arttırır.

Postural hasar, omurgada bazen fıtıklaşmış disklere yol açan aşınma ve yıpranma belirtilerini de teşvik edebilir. Göğüs sarkmalarında cilt sorunları da sıklıkla görülür: Göğüsler üst karın bölgesindeyse, genellikle alt göğüs kıvrımında ter oluşur ve dolayısıyla mikropların yerleşebileceği sıcak, nemli bir ortam oluşur.Alt meme kıvrımında egzama veya mantar enfeksiyonu da oluşabilir.


Estetik problemler nedeniyle meme küçültme

Büyük göğüsler aynı zamanda kadınlar için psikolojik stres anlamına da gelebilir.
 

Türkiye'de Meme Küçültme Ameliyat fiyatları

Ek olarak, bazı kadınlar çok büyük bir göğsün estetik görünmediğine ve çekiciliği azalttığına inanmaktadır. Ayrıca yaşla birlikte menopozun neden olduğu hormonal artışın bir sonucu olarak memeler yeniden büyüyebilir, sıkılığını ve sarkıklığını kaybedebilir. Bazı kadınlar dolgun göğüsleri nedeniyle vücutlarında kendilerini o kadar rahatsız hissederler ki özgüvenleri sarsılır ve partnerlerinin önünde çıplak olmaktan ve seks hayatından zevk alamamaktan utanırlar.

Büyük sütyenler genellikle sadece pahalı iç çamaşırı mağazalarında bulunduğundan ve bazı tekstil ürünleri büyük göğüslerde iyi görünmediğinden kıyafet satın almak da daha zor olabilir.


Meme kanseri sonrası meme küçültme

Meme küçültme işleminin bir başka nedeni de meme kanseri ameliyatından sonra memelerin asimetrik olması veya farklı boyutlarda olmasıdır.


Meme küçültme ameliyatına karar verirken nelere dikkat edilmelidir?

İşlem için ön koşul, hastanın vücut gelişiminin tamamlanmış olması ve memelerin tam olarak gelişmiş olmasıdır . Bu durumda meme küçültme prensip olarak her yaşta mümkündür . Ancak meme küçültmenin emzirme yeteneğinin kaybolmasına neden olabileceği akılda tutulmalıdırHalen çocuk sahibi olmak isteyen kişiler bunu göz önünde bulundurmalıdır. Kadın yeni doğum yaptıysa, ameliyat için memelerinin normale dönmesini (emzirmeyi bıraktıktan en az 8 ay sonra) beklemelidir .

Türkiye’de meme küçültme ameliyatı

Erkeklerde Meme Küçültme Ameliyatı (Jinekomasti)

Erkekler de feminen görünümlü göğüslere sahip olabilirler. Testosteron eksikliği gibi hormonal dengedeki bir bozukluk, genellikle erkeklerde meme bezi dokusunun iyi huylu büyümesinin nedenidir. Doktorlar buna jinekomasti adını vermektedir . Ancak erkek memesindeki obezite ve yağlanmalar da jinekomasti nedeni olabilir. Bu durumda doktorlar lipomasti veya psödojinekomastiden bahseder . Bazı jinekomasti durumlarında meme küçültme ameliyatı gereklidir. İşlem bir buçuk ila iki saat sürer ve hastaya genellikle genel anestezi verilir. Jinekomasti ameliyatı hakkında daha fazla bilgi için lütfen buraya tıklayın. 
Yorumlar
Henüz bir yorum yapılmadı, yorum eklemek ister misiniz?