Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır? Fiyatları, Yöntemleri ve Sonrası

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır? Fiyatları, Yöntemleri ve Sonrası


Meme Dikleştirme Ameliyatı

Yıllar içinde elastikliğini kaybeden cilt göğüslerin daha yumuşak ve sarkık hale gelmesine neden olur. İlerlemiş yaşın yanı sıra zayıflayan bağ dokusu, kilo kaybı, hamilelik ve emzirme de memelerin hacim kaybetmesine ve sarkmasına neden olabilir.

Sarkan göğüsler herhangi bir fiziksel sorun veya ağrıya neden olmazken bazı kadınlar için psikolojik rahatsızlığa sebep olabilir. Göğüslerinizin sarkmasından şikayetçiyseniz, mastopeksi olarak da bilinen meme dikleştirme ameliyatı bir seçenektir. Meme dikleştirme ameliyatında göğüsler dikleştirilir ve yeniden şekillendirilir. Meme dikleştirme ameliyatı için önemli bir ön koşul, hastanın memelerinin tam olarak gelişmiş olması ve vücut gelişiminin tamamlanmış olmasıdır. Genç bir kadında vücut hala büyümekte olduğu sürece meme dikleştirme ameliyatı mümkün değildir.

Meme dikleştirme ameliyatından sonra emzirmenin hala mümkün olacağı her zaman garanti edilemediği için, meme dikleştirme ameliyatı çocuk sahibi olmadan önce dikkatle düşünülmelidir. Hamilelik ve emzirme sonrası meme dikleştirme ameliyatı olmadan önce meme dokusunun normale dönmesi için birkaç ay beklemelisiniz. Bu nedenle, meme dikleştirme ameliyatından önce plastik cerrahla ileride çocuk planlamanızı her zaman tartışmalısınız. Aynısı kilo verme planlarınız için de geçerlidir. Meme dikleştirme ameliyatından sonra aşırı miktarda kilo vermek meme dikleştirme ameliyatının sonuçlarını etkileyebilir.

Göğüs dikleştirme ameliyatı olmaya karar verir vermez, doktor size kendinizi ameliyata en iyi nasıl hazırlayabileceğiniz konusunda daha fazla bilgi verecektir. Meme dikleştirme ameliyatından iki hafta önce asetilsalisilik asit içeren ağrı kesicileri almayı bırakmanız özellikle önemlidir. Bunlar, ameliyat sırasında kanama riskini arttıran kan inceltici bir etkiye sahiptir.


Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

meme-diklestirme-ameliyatı-nasıl-yapılır

Meme dikleştirme ameliyatı için kullanılabilecek farklı cerrahi yöntemler vardır. Tüm meme dikleştirme yöntemlerinde, doktorlar memedeki fazla cildi çıkarır ve genellikle sinirler ve kan damarları ile birlikte meme ucunu yukarı doğru hareket ettirir . Sonuç olarak, meme uçlarının hassasiyeti, meme uçlarının kan akışı olmadan nakledildiği sözde "serbest transplantasyon" yöntemine göre daha fazla korunur. Müdahalelerin ortak yanı, çoğunlukla hastanede kalarak ve genel anestezi altında gerçekleştirilmeleridir. Meme dikleştirme ameliyatı yaklaşık iki buçuk ila dört saat sürer .

Bir hasta için hangi tekniğin uygun olduğu, fiziksel koşullara ve istenen sonuca bağlıdır. Bunlar bir bakışta en önemli tekniklerdir:


Görünür Yara İzi Olmadan Meme Dikleştirme: Periareolar Sıkılaştırma

Emzirmeden sonra göğüsler biraz sarkmışsa veya hacim olarak biraz boşaldıysa, periareolar kaldırma iyi bir meme dikleştirme seçeneğidir. Cerrah meme ucunun etrafında dairesel bir kesi yapar ve yine dairesel bir şekilde fazla deri şeridini çıkarır. Yuvarlak kesi nedeniyle bu tekniğe O-cut adı da verilir. Kesiler daha sonra ince ipliklerle dikilir.

Periareolar sıkılaştırma özellikle iz bırakmazSadece areola çevresinde yuvarlak bir yara vardır. Diğer yöntemlerin aksine dikey veya yatay iz gerektirmez. Periareolar sıkılaştırma diğer yöntemlere göre az miktarda bir sıkılaşma sağlar . Bu nedenle, O-cut yöntemi fazla derinin çok miktarda olmadığı küçük göğüsler için uygundur .

o-cut-yontemi-meme-diklestirme

Birkaç Küçük Yara İzi İçeren Meme Dikleştirme Yöntemi: Lejour İ-cut

Memede daha güçlü bir sıkılaştırma etkisi elde edilecekse sadece meme ucunun yer değiştirmesi değil, tüm memenin kaldırılması gerekir. Bunun için ek bir kesi gerekir: Lejour yöntemi olarak adlandırılan yöntemle önce meme başı çevresinden sonra areolanın en derin noktasından meme altı kıvrımına dik olarak bir kesi yapılır. Bu dikey kesi boyunca fazla deri özel bir dikişle toplanır. Bu, yalnızca birkaç ay sonra düzelen, başlangıçta oldukça dikkat çekici, kırışmış bir yara izi yaratır. Bu meme dikleştirme ameliyatı yönteminde nihai sonuç operasyondan yaklaşık altı ay sonra görülebilir .

Gelecekte bu ameliyatı dikey bir iz bırakmadan yapabilmek araştırmalar vardır: 3D meme dikleştirmeKüçük, endoskopik girişler meme ucunun çevresine yerleştirilir ve küçük bir cihazla meme dikleştirme ameliyatı yapılabilir. Küçük girişler nedeniyle buna anahtar deliği ameliyatı da denir. Meme dokusu deliklerden daha yüksek bir seviyede tutturulur. Bu, memeyi dikleştirir, ancak eksik hacmi doldurmaz. Bu sadece meme büyütme ameliyatı ile mümkündür.

3D meme dikleştirme şu anda yalnızca birkaç klinikte sunulmaktadır - cerrahınıza bu yöntemin bir seçenek olup olmadığını sorun.


En Güçlü Meme  Dikleştirme Yöntemi: T-cut Göğüs Kaldırma

T-cut meme dikleştirme ameliyatı en güçlü sıkılaştırma etkisine sahiptir. T cut meme dikleştirme yöntemiyle, Lejour yönteminde olduğu gibi, cerrah areolanın etrafını ve dikey olarak meme altı kıvrımına kadar keser. Oradan başka bir yatay kesi yapılır. Bu, ya tek yönde (L-cut) ya da her iki yöndedir(T-cut).  Bu kesi, memelerin altında başka bir iz oluşturur.

T-cut, çok fazla deriye sahip büyük göğüsler için uygundur. Bu tekniğin avantajı meme dikleştirme ameliyatının sonucunun operasyondan çok kısa bir süre sonra görülebilir hale gelmesidir.

Meme dikleştirme ile hangi ameliyatlar  birlikte olabilir ?


Meme Dikleştirme Ameliyatı Hangi Diğer Estetik Ameliyatlarla Birlikte Yapılabilir?

Türkiye'de mastopeksi meme dikleştirme tek başına veya diğer kozmetik cerrahi işlemlerle birlikte yapılabilir. Örneğin meme implantı veya otolog yağ ile meme büyütme işlemleri meme dikleştirme ameliyatı ile birlikte yapılabilir

Aynı anda göğüslerin boyutunu küçültmek 
veya “iç sutyen” olarak bilinen özel bir dikiş tekniği kullanmak da meme dikleştirme ameliyatı ile birlikte gerçekleştirilebilir. Bu teknikle meme sadece gergin deri ile değil dikilmiş bir destekle de kaldırılır: Ameliyat sırasında memenin glandüler ve yağ dokusunun altına daha önce çıkarılmış bir deri şeridi dikilir. Meme dokusu bu şerit üzerinde bir hamakta olduğu gibi uzanır ve bu sayede çok hızlı çökmez. 

Bununla birlikte, birkaç müdahalenin bir kombinasyonu da daha fazla risk içerir. Bu nedenle, isteklerinizi tedavi eden cerrahınızla görüşün. Ameliyatı gerçekleştiren cerrah vücudunuzun durumunu bilir ve kombine ameliyatın avantaj ve dezavantajlarını size açıklayabilir.


Meme Dikleştirmede Alternatif Yöntemler

Her kadın daha sıkı bir meme için ameliyat olmaya istekli değildir. Bu nedenle genel anestezi, yara izi ve hastanede yatış gerektirmeyen tedavilere talep artmaktadır.

ameliyatsız-meme-diklestirme

Ameliyata bir alternatif, iple germe kullanılarak meme dikleştirmedir . İplik kaldırma, farklı teknikler için kullanılan genel bir terimdir - tipik bir iplik kaldırma diye bir şey yoktur. İple ameliyatsız meme kaldırma yöntemlerin ortak yanı, batık dokuyu kaldırmak için iplerin bir iğne ile deriye sokulmasıdır. İple meme kaldırma, örneğin küçük dikenli iplikler kullanılarak yapılır. Bunlar ince bir iğne ile derinin yağ dokusuna sabitlenir. Deriden çıkan iplik uçları nazikçe çekilerek deri gerilir.

İp ile meme kaldırma işlemleri genellikle ayakta tedavi bazında lokal anestezi altında gerçekleştirilirBununla birlikte, bugüne kadar yöntemin dayanıklılığını doğrulayacak güvenilir bir veri bulunmamaktadır.

Ameliyatla meme dikleştirmeye başka bir alternatif radyo frekans ile meme dikleştirmedirBu tedavi, vücudun kendi kolajen üretimini radyo frekans dalgaları ile uyarmayı amaçlar. Ancak: Önemli ölçüde deri fazlalığı varsa, radyo frekans ile meme dikleştirme, meme dikleştirme ameliyatına gerçek bir alternatiften ziyade göğüsleri sıkılaştırma yolunda destekleyici bir önlemdir.


Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Meme dikleştirme ameliyatından hemen sonra meme gergin ve ağrılıdır. Meme dikleştirme ameliyatından sonra ağrıyı gidermek için doktorlar hastaya ağrı kesici verir.

Meme dikleştirme ameliyatında drenler yerleştirildiyse, genellikle vücutta bir, bazen de çıkarılmadan birkaç gün kalır. Drenler, yaralardan kan veya salgı gibi vücut sıvılarının boşaltıldığı ince tüplerdir. Meme dikleştirme ameliyatı sonrası drenleri ve ilk baskılı bandaj alındıktan sonra hastaya memeyi formda tutan ancak yaralara baskı yapmayan özel bir destek sutyeni verilir. Bu tıbbi sütyen, meme dikleştirme ameliyatı sonrası bakımın bir parçasıdır ve başlangıçta gece uyurken de dahil olmak üzere günün her saatinde giyilir. Bu sütyen hastanın genellikle üç gün sonra hastaneden ayrılabilmesi için hızlı bir iyileşme sürecini destekler.
 

meme-diklestirme-ameliyatı-sonrası

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası İş ve Spor

Hastalar meme dikleştirme ameliyatından sonraki bir ay içinde, işlerinin fiziksel olarak zorlayıcı olmaması kaydıyla işlerine dönebilirler. Çünkü meme dikleştirme ameliyatından sonraki ilk altı hafta meme bölgesine baskı yapılmamalıdırSadece üst kollarınızı dikkatli bir şekilde hareket ettirebilirsiniz, hızlı bir şekilde germeyin veya esnetmeyin - bu nedenle meme dikleştirme ameliyatından sonra bu süre içinde spor da yapmayın. Pencere temizleme veya ütüleme gibi ev işleri de ameliyattan sonra bir süre yapılmamalı ve ağır nesneler taşımamalısınız.


Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Yara İzleri

Bir meme dikleştirme operasyonundan hemen sonra, yara izleri hala kabarık ve kırmızıdır. Meme dikleştirme ameliyatı sonrası yara izlerinin iyileşme süreci iki yılı bulabilir. Yara izlerinin daha düz, soluk ve yumuşak olması için ilk altı ay besleyici kremler sürmeli ve izleri güneşten korumalısınız .

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası yara izleriniz düzgün bir şekilde iyileşmezse veya görüntüden rahatsız oluyorsanız, ameliyattan yaklaşık bir yıl sonra doktorunuzla yara izlerini düzeltme konusunda görüşebilirsiniz. Yara izlerini düzeltme işlemi genellikle lokal anestezi ile ayakta tedavi şeklinde yapılır.

meme-diklestirme-ameliyatı-sonrası-yara-izleri


Meme Dikleştirme Ameliyatının Fiyatı Türkiye

Avrupa'da meme dikleştirme mastopeksisinin ortalama fiyatı 5.000 ile 8.000 Euro arasındadır. Meme dikleştirme ameliyatının fiyatı, ameliyatı yapacak cerrah ve asistanının tecrübesi, anestezi ve hastanede kalış ücreti, malzeme masrafları ve ameliyathane kullanımı gibi masraflardan oluşur. Avrupada iple germe gibi ameliyatsız meme dikleştirmenin fiyatları daha düşüktür ve yaklaşık 1.400 Euro'dan başlar .

Sağlık sigortası şirketleri, yalnızca çok büyük doğumsal deformasyonlar veya kanser ameliyatı sonrası gibi istisnai durumlarda masrafları karşılar.


Meme Dikleştirme Ameliyatının Riskleri

Herhangi bir cerrahi işlemde kanama, enfeksiyon ve morarma gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Tromboz, emboli veya ölen doku gibi ciddi sonuçlar da mümkündür, ancak bunlar meme dikleştirme ameliyatı sonrasında nadirdir .

Meme dikleştirme ameliyatından sonra hastanın meme uçlarının ince deri sinirleri koptuğu için ağrıması ve uyuşması daha sık görülür. Meme uçlarındaki hassasiyet genellikle birkaç ay sonra geri döner. Ancak, bu hassasiyetin geri döneceğinin garantisi yoktur. Özellikle çok miktarda glandüler doku çıkarılması gerektiğinde memede kalıcı hissizlik oluşma riski artar.

Ayrıca meme dikleştirme ameliyatları özel riskler içerir: meme dikleştirme ameliyatı sonrası emzirme yeteneği bozulabilir veya tamamen kaybolabilir. Bu nedenle, genellikle meme dikleştirme ameliyatından önce çocuk bakımı konusu iyice düşünülmelidir.

Meme dikleştirme ameliyatında risklerin biraz daha fazla olduğu grup sigara kullanan bireylerdir. Nikotin kan dolaşımını bozduğu için ameliyat sonrası yaralar daha yavaş iyileşir. Meme dikleştirme ameliyatından sonra bu durum, cildin ve meme ucunun bir kısmının ölmesine neden olabilir. Yine sakız ve yamalar şeklinde alınan nikotin, bu nedenle meme dikleştirme ameliyatından sonraki ilk üç hafta içinde en aza indirilmelidir. Meme dikleştirme ameliyatı olmayı düşünüyorsanız ameliyattan bir süre önce sigara içmeyi bırakmanız en iyisi! 

meme-diklestirme-ameliyatı-riskleri

Erkeklerde Meme Küçültme (Jinekomasti)

Erkeklerin de göğüsleri büyüyebilir ve sarkabilir. Erkeklerde göğüslerin sarkması genellikle bir erkek çok kilo verdiğinde olur. Cilt sarkar ve ne sağlıklı bir diyet ne de egzersiz onu tekrar forma sokmaya yardımcı olmaz. Kadınlarda olduğu gibi bu da ağrıya neden olan bir sorun olmayıp psikolojik sıkıntıya yol açabilen bir sorundur.

Bir erkeğin göğüslerini sıkılaştırmanın veya küçültmenin birçok farklı yöntemi vardır: Bu nedenle, cerrahınız önce sizi muayene edecek ve meme sıkılaştırmadan nasıl bir sonuç elde etmeyi umduğunuzu soracaktır. Ancak o zaman sizinle ameliyat sırasında fazla derinin alınması, yağın emilmesi veya erkek meme bezlerinin alınması gerekip gerekmediğini tartışabilir. Jinekomasti ameliyatında birkaç müdahalenin kombinasyonu da mümkündür. Erkeklerde meme küçültme işleminin süresi, hangi teknik ile yapılacağı, fiyatları ve ameliyat sonrası bakımı kişiden kişiye değişir. Erkeklerede meme küçültme hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilir ve jinekomasti ameliyatı ile erkeklerde meme küçültme yazımızı okuyabilirsiniz  . 
Yorumlar
Henüz bir yorum yapılmadı, yorum eklemek ister misiniz?