Tüp Mide Ameliyatı İçin Hangi Bölümden Randevu Alınır?

Tüp Mide Ameliyatı İçin Hangi Bölümden Randevu Alınır?

Tüm dünyada sıkça uygulanan tüp mide ameliyatları, obezitede en etkili tedavi yöntemlerinden biri. Mide hacmini azaltarak obezite ile yaşayan bireylerin daha düşük kalorili bir diyetle beslenmesini, böylece ideal kiloya ve sağlıklı yaşama kavuşmalarını sağlayan bu ameliyatların mutlaka deneyimli ve işinin ehli cerrahlar tarafından yapılması gerekiyor. Peki, tüp mide ameliyatı hangi bölüm tarafından yapılıyor? Tüp mide ameliyatı için hangi bölümden randevu alınır?

Tüp Mide Ameliyatı Nedir, Ne İşe Yarar?

Sleeve gastrektomi adıyla da anılan tüp mide ameliyatları, obeziteyi geride bırakıp sağlıklı bir yaşama başlamak için başvurabileceğiniz en etkili çözümlerden biri. Ancak ameliyatın uzun vadedeki başarısı, biraz da hastanın bu konuda edindiği bilinç ve gösterdiği özene bağlı. Ameliyat öncesinde ve sonrasında beslenme alışkanlıklarınız, günlük rutinleriniz gibi pek çok konuda daha hassas davranmalısınız. Ayrıca ameliyatınızı yapacak cerrahın bu konudaki deneyimi ve uzmanlığı da oldukça önemli. Dolayısıyla "Tüp mide ameliyatı için hangi bölüme gidilir?" sorusundan önce bu operasyonun ne olduğu hakkında bilgi edinmek faydalı olur.

Tüp mide ameliyatı, obezite cerrahisinde kullanılan ve mide hacmini azaltarak hastanın beslenme alışkanlıklarını değiştirmesine yardımcı olan operasyonlardan biridir. Sağlıklı bir insan, hangi kilo olursa olsun, ortalama 1 litrelik mide hacmine sahiptir. Mide, kaslarla örülü yapısı sayesinde besin alımı sırasında genişleyerek daha fazla hacim kazanır. Obez bireylerde midedeki bu kas yapısı gevşeyerek işlevini kaybeder ve mide hacmi olağandan fazla olduğu için hasta daha sık acıkır, daha fazla yeme isteği duyar. Bu nedenle obez bireylerin bir diyete sadık kalabilmesi, düşük kalorili yiyeceklerle beslenmesi ve kilo vermesi zorlaşır.

Hasta, yüksek kalorili beslenip kilo aldıkça hareket kabiliyetini yitirir ve aldığı kalorileri harcaması mümkün olmaz. Üstelik obezitede insülin hormonu da doğru şekilde çalışmadığı için vücut besinleri yağa dönüştürmeye meyillidir. Dolayısıyla hasta sürekli daha fazla besin aldığı ve daha az enerjiye ihtiyaç duyduğu bir döngüye girerek hızla sağlığını yitirir.

Obezitenin ileri evrelerinde artık hasta beslenme düzenini kontrol edemediği ve sağlık açısından pek çok riskle karşı karşıya kaldığı için obezite cerrahisine başvurulur. Tüp mide ameliyatıyla midenin açlık hormonu salgılayan fundus bölgesi de dâhil olmak üzere büyük bir kısmı alınır ve mide hacmi 100-150 mililitreye kadar düşürülür. Ameliyattan sonra besin alımı kısıtlanan hasta hızla kilo kaybeder, vücut kitle indeksi sağlıklı sınırlara döner. Zamanla hareket kabiliyetini ve sağlığını geri kazanır. Peki; tüp mide ameliyatını hangi doktor, hangi bölüm yapar? 

Tüp Mide Ameliyatı İçin Hangi Bölüme Gitmek Gerekir?

Tüp mide ameliyatının hangi branşın alanına girdiğini hastanın vücut kitle indeksi belirler. Ancak obez bireylerin tamamında tüp mide ameliyatına başvurulmaz. Dolayısıyla hastanın önce ameliyat şartlarını karşılayıp karşılamadığını öğrenmesi gerekir. "Tüp mide ameliyatı hangi durumlarda yapılır?" sorusunun cevabı, hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak değişir.

İşte tüp mide ameliyatı için gerekli olan şartlar:

  • 18-65 yaş aralığındaki hastalara uygulanan tüp mide ameliyatında hastanın vücut kitle indeksinin 40'ın üzerine çıkmış olması beklenir. 
  • Bu değerin 35'in üzerinde olması ve hastanın diyabet, hipertansiyon gibi obeziteye bağlı ciddi bir sağlık sorununun bulunması da ameliyat kararı alınmasını gerekli kılabilir.
  • Ayrıca hastanın diyet, egzersiz, düzenli uyku gibi sağlıklı kilo verme yöntemlerini de birden fazla kez denemiş ve sonuç alamamış olması önemlidir.

Vücut kitle indeksi 40'ın altında olan veya diyet, egzersiz gibi yöntemleri daha önce hiç denemeyen hastalar, dahiliye(iç hastalıkları) bölümüne randevu alabilir. Bu bölümde hastanın kan değerlerine, genel sağlık durumuna bakılır ve sonrasında bir beslenme uzmanıyla görüşmesi için yönlendirilir. Ayrıca insülin direnci gibi kilo vermeyi zorlaştıran sağlık sorunlarının teşhisi ve tedavisi de bu bölüm tarafından yapılır. 

Vücut kitle indeksi 40'ın üzerinde olan hastalarda "Tüp mide ameliyatı olmak için hangi bölüme gidilir?" sorusunun cevabı ise genel cerrahi ya da bariatrik cerrahidir. "Tüp mide ameliyatı hangi doktor tarafından yapılır?" sorusunun yanıtı obezite cerrahisinde uzmanlaşmış hekimlerdir.

Obez bireylerde iç organların etrafında yoğun yağ dokuları bulunabilir. Karaciğer yağlanması gibi durumlara obezitede oldukça sık rastlanır ve ameliyat sırasında bu dokular arasında mideye ulaşmak zorlaşabilir. Ayrıca ameliyat sırasında mide mukozasının zedelenmesi, stapler hattı kaçağı gibi olumsuzluklar da yaşanabilir. Bariatrik cerrahi uzmanları obeziteli vücutlardaki dokuları iyi tanıdıkları, bu konuda deneyim kazandıkları ve ameliyata dair tüm komplikasyonların bilincinde oldukları için başarı olasılıkları diğer hekimlerden çok daha yüksektir. 

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mide, yemek borusu ve ince bağırsak arasında yer alır. Tüp mide ameliyatında mide bu iki organ arasında ince bir tüp formu alır ve besin kapasitesi oldukça azalır. Ameliyatta izlenen yol ise kısaca şöyledir:

  • Hasta, genel anestezi ile uyutulur.
  • Hastanın ağzından midesine tüp şeklinde bir kalibratör indirilir ve midenin yeni formunun sınırları belirlenir.
  • Karın bölgesine minik kesiler atılır.
  • Bu kesilerden vücuda giren mikrokameralar ve cerrahi ekipmanlarla mideye ulaşılır.
  • Stapler cihazı kullanılarak tüpün etrafından mide dikkatlice kesilir. Ortasındaki bıçaklar sayesinde dokuları kesen stapler cihazının her iki tarafında ise dokuları birbirine yapıştıran zımbalar bulunur. Bu sayede her keside midenin hem vücutta kalacak kısmındaki hem alınacak kısmındaki dokular minik zımbalarla birbirine tutturulur. 
  • Ardından mavi sıvı ya da hava testiyle stapler hattında herhangi bir kaçak olup olmadığı kontrol edilir.
  • Herhangi bir kaçak tespit edilirse stapler hattının ilgili bölgesi ilave dikişlerle güçlendirilir ve ameliyat tamamlanır.

Stapler hattındaki kaçaklara, nadiren de olsa, en başarılı ameliyatlarda bile rastlanabilir. Uzman cerrahlar ameliyat sırasında ve sonrasında kaçak riskine karşı çeşitli tedbirler alırlar. Hasta, ameliyattan sonra 48 saat gözlem altında kalır. Bir şüphe gelişirse skopi adı verilen röntgen cihazıyla mide kontrol edilir ve erken müdahaleyle kaçak önlenir.

Ameliyatı yapan hekimin bariatrik cerrahi alanında deneyim sahibi olması, tüp mide ameliyatında kaçak riskini en aza indirir. Ancak cerrahın yeterince deneyim sahibi olmaması, dokuları yeterince tanımaması, ameliyat esnasında gelişebilecek risklere hazırlıklı olmaması olumsuz sonuçlara yol açabilir. Ayrıca ameliyatın gerçekleştiği kurumun ekipman ve sterilizasyon açısından yetersiz olması da ciddi risklere sebep olabilir. Dolayısıyla hastanın ameliyattan önce kurum ve hekim seçiminde titiz davranması gerekir. 

Tüp Mide Ameliyatı Hangi Hastanelerde Yapılır?

Tüp mide ameliyatı, oldukça maliyetli bir operasyondur. Ameliyat sırasında kullanılan ekipmanların birçoğu tek kullanımlıktır ve operasyon sonrasında tıbbi atığa dönüşür. Ayrıca yüksek kaliteli malzeme ve ekipmanların kullanılması da hastanın güvenliği açısından önemlidir. Yüksek maliyetleri dolayısıyla her hastane tüp mide ameliyatı hizmeti sunmaz. "Tüp mide ameliyatı hangi hastanelerde yapılıyor?" diye düşünüyorsanız devlet ve üniversite hastaneleriyle birlikte bazı özel hastanelerde tedavi imkânı bulabilirsiniz.

Ameliyatınız sırasında kullanılan ekipmanların daha önce kullanılmadığından, ameliyat ortamının yeterince sterilize edildiğinden ve kendinizi alanında uzman hekimlere emanet edeceğinizden emin olmak için mutlaka güvenilir kurumları tercih etmelisiniz. 

Fazla kilolarınızdan kurtulup daha özgür ve sağlıklı bir yaşama "Merhaba!" demek için siz de tüp mide ameliyatı, yani sleeve gastrektomi hakkında daha detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz. Alanında uzman hekimlerin yapacağı operasyonlarda seyahatten konaklamaya kadar tedavi sürecine dair pek çok detayı birlikte planlayabiliriz. Aklınızdaki tüm sorular için en doğru yanıtları almak üzere bizimle 7/24 iletişime geçebilir, kolayca randevu oluşturabilirsiniz.

Yorumlar
Henüz bir yorum yapılmadı, yorum eklemek ister misiniz?