Tüp Bebek Transfer Sonrası Tutunma Belirtileri Neler?

Tüp Bebek Transfer Sonrası Tutunma Belirtileri Neler?

Tüp bebek tedavisi çeşitli sebeplerden dolayı çocuk sahibi olamamış çiftler için oldukça yararlı bir yöntem. Şimdiye kadar binlerce bebeğin dünyaya gelmesini sağlayan bu yöntem, neredeyse yarım yüzyıldır uygulanıyor. İşlem sürecinde ilk olarak anne adayından alınan yumurtalarla baba adayından alınan spermler laboratuvar koşullarında döllenir. Uygun koşullar oluştuktan sonra operasyon günü belirlenir ve tüp bebek transferi gerçekleştirilir.

Tüp bebek transfer süreci pek çok aşamadan oluşuyor. Bunların içerisinde belki de en meşakkatlisi embriyo transferi sonrası. Bu aşamada "Tüp bebek transferi sonrası tutunma belirtileri neler?", "Tüp bebek transferi sonrası beslenme nasıl olmalı?" gibi soruların cevabını merak ediyor olabilirsiniz. Tüp bebek transferi sonrası dikkat edilmesi gerekenleri ve anne baba adaylarının aklını kurcalayabilecek birçok sorunun yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

 

Tüp Bebek Transferi Sonrası Belirtiler

Tüp bebek transferi sonrası bekleme süreci anne ve baba adayları için yorucu geçebilir. Embriyo transferi tamamlandıktan sonra hamileliğin tespit edilebilmesi yaklaşık dokuz gün sürer. Bu sürenin sonunda annenin kanındaki HCG seviyeleri, kan testiyle hamileliğin tespit edilmesine yetecek kadar yükselir.

Hamilelik testi yapılana kadar embriyo transferinin başarılı olup olmadığına dair belirli bir işaret bulmak güçtür. Transfer işlemi gerçekleştikten sonra vücutta birtakım belirtiler ortaya çıkabilir. Ancak karşılaşılan bu belirtiler hamile kalmak için kullanılan diğer ilaçlarla da bağlantılı olabilir. 

Semptomların hiçbirini yaşamasanız bile süreçle olan bağlantılarını bilmenizde fayda var. İşte tüp bebek transferi sonrası tutunma belirtileri olarak değerlendirilebilecek semptomlardan bazıları:

 • Hafif Kanama veya Lekelenme: Hafif kanama veya lekelenme embriyonun rahim duvarına tutunduğuna dair bir belirti olarak değerlendirilebilir. Ancak bu durum kullandığınız ilaçların etkisiyle de gerçekleşmiş olabilir. Bunun yanı sıra tüp bebek transferi sonrası kanama veya lekelenme olmaması embriyonun kesinlikle tutunmadığı anlamına da gelmeyecektir.
 • Kramp: Kramplar ya da tüp bebek transferi sonrası kasık ağrısı embriyo transferinin başarılı olduğunun bir işareti olabilir. Ancak hafif krampların transfer sonrasında aldığınız progesteron hormonu ile ilgili olabileceğini de unutmamalısınız.
 • Bulantı: Hamileliğin önemli belirtilerinden biri olsa da bulantı ilaç tedavinizden de kaynaklanabilir.
 • Göğüslerde Hassasiyet ve Şişkinlik: Yine yaygın hamilelik belirtilerinden olan hassasiyet ve şişkinlik belki pozitif bir sonucun habercisi, belki de tedavi sürecinde âdet görmemenizden kaynaklı olabilir.

Tüp Bebek Transferi Sonrası Hiç Belirti Olmaması

Tüp bebek transferi sonrası bahsedilen belirtilerden hiçbirini göstermiyorsanız da endişe etmenize gerek yok. Belirtilerin varlığı yüzde yüz hamile olduğunuzu göstermeyeceği gibi herhangi bir belirti göstermemeniz de tedavinin negatif sonuçlandığına yönelik bir işaret değildir.

Tüp Bebek Transferi Sonrası Merak Edilenler

Tüp bebek transfer süreci sonrasında embriyonun rahimde geçirdiği değişimleri gün gün bilmek ebeveyn adayları açısından rahatlatıcı olabilir:

 • Tüp bebek transferi sonrası 1. gün: Transfer sonrası ilk günde embriyo, onu çevreleyen kabuktan ayrılmaya başlar.
 • Tüp bebek transferi sonrası 2. gün: Rahim iç zarına tutunmanın başladığı gündür.
 • Tüp bebek transferi sonrası 3. ve 4. gün: Embriyo rahim iç zarında ilerlemeye ve rahme tutunmaya çalışır.
 • Tüp bebek transferi sonrası 5. gün: 5. günde tutunma tamamlanır. İleride plasentaya ve fetüse dönüşecek hücreler gelişmeye başlar.
 • Tüp bebek transferi sonrası 6. ve 7. gün: Hamileliğin göstergesi olan HCG hormonu kana karışmaya başlar ve kan dolaşımına girer.
 • Tüp bebek transferi sonrası 8. gün: Ceninin gelişimi sürer ve HCG salgılanmaya devam eder.

Tüp bebek transferi sonrasında tutunma belirtileri ve embriyonun rahme yerleşme sürecinin yanı sıra "Transfer sonrasında ne yapılmalı, ne yenmeli ya da nasıl bir yatış pozisyonu seçilmeli?" gibi pek çok sorunun da yanıtları merak ediliyor. Şimdi o sorulardan bazılarına değineceğiz:

Tüp Bebek Transferi Sonrası Yapılması Gerekenler Neler?

 • Stresli bir prosedürü olabilen tüp bebek sürecini en rahat şekilde atlatabilmek için işlemden sonraki günlerde kendinizi rahatlatmaya çalışabilirsiniz. Kitap okumak, film izlemek gibi ağır fiziksel aktivite gerektirmeyen hobilerinizle ilgilenebilirsiniz.
 • Tüp bebek transferinden sonraki süreçte yatarak dinlenmenin embriyonun rahim iç zarına tutunma şansını artıracağı yönünde bir kanıt bulunmaz. Dolayısıyla bu süreci yatarak geçirmenize gerek yok, günlük aktivitelerinizi yapabilirsiniz.
 • Tüp bebek transfer sürecinde kullanılan ilaçlar embriyonun rahme tutunmasını sağlamada ve hamilelik şansını artırmada kritik öneme sahiptir. Bu nedenle ilaç kullanımına doktorunuzun belirttiği şekilde devam etmelisiniz.
 • Bu süreçte doktorunuza danışarak takviyeler kullanabilir, embriyonun tutunma sürecine destek olabilirsiniz.
 • Hormonlarınızın çalışmasını etkileyen maddeleri(BPA, paraben vb.) içermeyen ürünler kullanabilirsiniz.

Tüp Bebek Transferi Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli, Neler Yapılmamalı? 

Doktorunuzun işlem sonrasında önereceği her maddeye harfiyen uymak çok önemli. Embriyo transferi sonrasında dikkat etmeniz gereken bazı noktaları şu şekilde listeleyebiliriz:

 • İşlem sonrasında karnınızda kramp veya baskı hissetmeniz olasıdır. Doktorunuza danışarak onun önerdiği dozda ağrı kesici alabilirsiniz.
 • Hamilelik testi olumlu çıkana kadar ağır egzersizlerden, koşu veya aerobik gibi fiziksel aktivitelerden ve ani hareketlerden uzak durmanızda fayda var.
 • Sigara ve alkol tüketiminden kesinlikle kaçınmalısınız.

Tüp Bebek Transferi Sonrası Ne Yenmeli?

Normal bir hamilelikteki beslenme tavsiyeleri tüp bebek tedavisi sonrasında da benzerdir. Vücudunuzdaki değişimlere ayak uydurabilecek ve sizi güçlendirecek bir diyet benimseyebilirsiniz. Meyve ve sebze tüketimini arttırabilirsiniz. Kalsiyum, protein, B vitamini ve demir içeren yiyecekler bu süreçte hem sizin ihtiyaçlarınızı hem bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılayabilir.

Peki, tüp bebek transferi sonrası yenmemesi gerekenler nelerdir? Tüp bebek transferi sonrası yenmemesi gerekenlere dair kanıtlanmış çalışmalar yoktur. Hamilelik ihtimali olan her kadın için kaçınılması gerekenler listesinde bulunan ürünlerin yenmemesi yeterli olacaktır. Asitli içecekleri, kahve ve bitkisel çayları tüketmemeye; aşırı baharatlı, yağlı gıdalardan uzak durmaya dikkat etmelisiniz. Bunun yanı sıra bol bol su içmelisiniz.

 

Tüp Bebek Transferi Sonrası Ne Zaman İlişkiye Girilir?

Tüp bebek transferi sonrası cinsel ilişkiye ne zaman girilebileceği merak edilen sorulardan biridir. Cinsel ilişki ve orgazmdan kaynaklanan rahim kasılmaları embriyonun tutunmasını olumsuz etkileyebilir. Uzmanlar embriyo transferinden sonra hamilelik testine kadar cinsel ilişkiden uzak durmayı tavsiye ediyor. Aktif bir cinsel hayata ne zaman dönebileceğinize dair en doğru bilgiyi hamilelik testi sonrasında doktorunuza danışarak alabilirsiniz.

Tüp Bebek Transferi Sonrası Kaç Gün Yatılır?

Tüp bebek transferi sonrası yatak istirahatinin gerekli olduğu söylense de yapılan araştırmalar yatak istirahatinin embriyonun tutunmasını negatif ya da pozitif yönde etkilemediğini gösteriyor. Aksine hareketsiz kalmak yerine kalkıp vücudu yormayacak şekilde dolaşmanın stresi azalttığı için yararlı olabileceği düşünülüyor.

Tüp Bebek Transferi Sonrası Nasıl Yatılmalı?

Tüp bebek transferi sonrası yatış pozisyonu için belirtilen özel bir durum bulunmaz. Eğer doktorunuzun tıbbi geçmişiniz nedeniyle özellikle önerdiği bir pozisyon yoksa en rahat ettiğiniz şekilde yatabilirsiniz. Örneğin tüp bebek transferi sonrası yan yatmak rahat hissetmenizi sağlıyorsa bu, sizin için en iyi yatış pozisyonu olabilir.

Tüp Bebek Transferi Sonrası Gaz Neden Olur?

Tüp bebek transferi sonrası şişkinlik hamilelikte pozitif bir gösterge olarak sayılabiliyor. Ama şişkinlik ve gaz, kullandığınız ilaçlardan ve beslenme tercihlerinizden de kaynaklanıyor olabilir. Gaz yapıcı besin tüketimini aza indirmek ve bol bol su içmek sağlıklı bir sindirim sistemi için önemli. 

Tüp Bebek Transferi Sonrası Tuvalete Çıkılabilir mi?

Tüp bebek transferi sonrası tuvalet kullanımında bir sakınca görünmüyor. Yalnızca işlemin ardından ilk 20 dakika uzanır vaziyette dinlenilmesi önerildiğinden bu süre zarfında ayağa kalkmamak daha uygun olacaktır. Bu süre tamamlandıktan sonra rahatlıkla tuvalet ihtiyacı giderilebilir. Tüp bebek transferi sonrası büyük tuvalet, ıkınma gibi hareketler anne adaylarını endişelendirebilir ancak bu gibi durumların embriyonun tutunmasını engellediğine dair bir çalışmaya rastlanmıyor.

Tüp bebek tedavi süreci çiftler için zorlayıcı geçebilir. Bekleme süreci ve işlemin yüzde yüz olumlu olmama ihtimali süreç içinde adayların motivasyonunu kırabilir, onları umutsuzluğa düşürebilir. Bu durumu engellemek için sorularınızı doktorunuzla paylaşabilir, gerektiği noktada psikolojik destek almayı düşünebilirsiniz. Tüp bebek transferi hakkında bilgi almak; bu süreçte konaklayacağınız yeri, seyahat seçeneklerinizi ve diğer pek çok detayı planlamak için bizimle 7/24 iletişime geçebilir, kolayca randevu oluşturabilirsiniz.

Yorumlar
Henüz bir yorum yapılmadı, yorum eklemek ister misiniz?