Saç Ekimi Nedir, Nasıl Yapılır? Fiyatları ve Öncesi Sonrası

Saç Ekimi Nedir, Nasıl Yapılır? Fiyatları ve Öncesi Sonrası


Saç Ekimi Nedir?

Tanım olarak saç ekimi, saçın vücudun bir bölümünden diğerine taşınması işlemidir. Saç ekimi sadece kendi saçınızın transferi ile mümkündür. 

Çoğu durumda saç ekiminin tercih edilmesinin nedeni yoğun miktarda saç dökülmesidir. Bir kişi, olağandışı bir durum olmaksızın günde 100 saç telini kaybedebilir. Bununla birlikte, bazı insanlar diğerlerine göre önemli ölçüde daha fazla saç kaybeder.

En yaygın görülen saç dökülmesi türleri şunlardır:
 • Kalıtsal hormonal saç dökülmesi (alopecia androgenetica)
 • Dairesel saç dökülmesi (alopesi areata)
 • Reaktif saç dökülmesi (yaygın saç dökülmesi olarak da adlandırılır)

Saç ekimi işleminde saç kökleri vücudun bir bölgesinden başka bir bölgesine nakledilir. Kıl kökleri derideki kıl köklerini saran ve kılların büyüdüğü yapılardır. Saç ekimi işleminde sağlıklı saç kökleri, saçların incelmediği veya dökülmediği bir yerden alınır. Doktorlar sıklıkla ekim için saçların alınacağı bölgedeki saç yoğunluğunu ve saç kütlesini ölçerler. Çoğu zaman transfer edilecek saçların alınacağı bölüm, başın arkasında bir bölgedir. Bazen nakledilecek kıl kökleri kafa yerine göğüs veya sırttan da alınabilir.

Saç Ekimi Nedir?

Kadınlar veya erkeklerde saç ekimi işlemi genellikle aşağıdaki üç adımda ilerler:
 • Saç köklerinin çıkarılması
 • Geçici depolama
 • Saç köklerinin ekilmesi


Saç Ekimi Fiyatları 2022

Saç ekiminin fiyatı, doktorun bir yerden başka bir yere ne kadar saç aktaracağına bağlıdır. Saç ekimi fiyatı genellikle 2.000 ila 10.000 Euro arasındadır. Saç ekiminin gerileyen bir saç çizgisi veya başın arkasına yapılması genellikle fiyatta fark oluşturmaz.

Bazı durumlarda, sağlık sigortası şirketleri saç ekiminin maliyetini veya en azından bir kısmını karşılar. 


Saç Ekimi Yöntemleri

Tüm saç ekimi yöntemlerinde ortak olan şey, saç köklerinin sağlıklı bir bölgeden alınıp kel bölgeye nakledilmesidir. Saçın donör bölgeden nasıl alındığına göre yöntemler farklılık gösterir.

Türkiye'de Saç Ekimi Fiyatı

Genellikle, doktor önce birkaç tüylü küçük cilt bölgelerini çıkarır. Doktorlar bu mini nakillere greft diyorlar. Bir greft 4-6 saç telinden oluşuyorsa doktorlar mini greftten bahseder. Sadece 1-3 saç teli ise mikro greft olarak adlandırılır.
 • FUE ile saç ekimi: Günümüzde bu tür greftlerin çıkarılması için en yaygın yöntem FUE saç ekimidir . Greftler küçük adacıklar halinde alınır. Bazı durumlarda tıraşsız bile saç ekimi yapılabilir Saç ekimi yapabilen robotlar genellikle FUE yöntemini kullanır.
 • FUT ile saç ekimi: FUT yöntemi olarak da bilinen şerit yöntemi , FUE saç ekimine göre biraz daha eskidir. Greftler küçük şeritler halinde alınır.
 • Punch yöntemi: Doktorlar, donör bölgeden küçük bir cilt bölgesini hedef bölgeye implante eder. Nadiren de olsa, bu, hoş olmayan bir yara izine yol açabilir.
DHI yöntemi : FUE saç ekimi yönteminin daha da geliştirilmiş hali DHI saç ekimidirSaç, FUE varyantında olduğu gibi tamamen çıkarılır. Ancak yerleştirirken doktorun saçı yerleştirmek için kafa derisini kesmesi gerekmez. Bunun yerine, ekilecek saç doğrudan bir implantasyon kalemi ile yerleştirir.


Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi yapılmadan önce, süreç doktor-hasta görüşmesi ve ön muayene ile başlar. Doktor ilgili kişide saç dökülmesinin tipini (dairesel saç dökülmesi, reaktif saç dökülmesi veya kalıtsal hormonal saç dökülmesi gibi) test eder ve ailedeki diğer saç dökülmesi vakaları hakkında sorular sorar. Doktor daha sonra hastayla hangi cerrahi yöntemi kullanmak istediğini tartışır ve nedenini açıklar. Ayrıca prosedürün fiyatından da bahseder.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç dökülmesinin tipini belirlemek için çeşitli muayene yöntemleri vardır:
 • Yolma testi: Doktor tek tek kılları çeker ve ne kadar sıkı olduklarını kontrol eder.
 • Kafa derisi biyopsisi : Doktor, daha fazla analiz için lokal anestezi altında küçük bir kafa derisi parçasını çıkarır.
 • Tricho-Scan : Doktor, büyümenin atrofik saça oranını belirler.
 • Trikogram: Doktor hastadan biraz saç örneği alarak saç kökünü mikroskobik olarak inceler.
 • Hormon analizi: Doktor ilgili kişinin hormonal durumunu inceleyerek saç dökülmesinin sebebinin bu olup olmadığını kontrol edebilir.
Saç ekiminin süresi, kaç adet saç ekildiğine bağlıdır. Saç ekimi için gereken süre genellikle iki ila dört saat arasındadır . Ameliyat genellikle lokal anestezi altında yapılır , ancak genel anestezi altında saç ekimi de mümkündür. Son olarak, doktor, ameliyat edilen kişiye, kafasında üç ila dört gün kalması gereken bir bandaj yerleştirir Doktor saç ekimi işlemini sadece lokal anestezi ile yaptıysa hasta aynı gün klinikten ayrılabilir .


Saç Ekimi Sonrası

Saç ekimi sonrası ekim bölgesinde birkaç gün, genellikle üç ila dört gün boyunca basınçlı bir bandaj bırakılır. Doktor daha sonra bu bandajı çıkarır. Saç ekimi işleminden sonra ekim bölgelerinde ve ayrıca donör bölgede kabuklar oluşabilir, ancak birkaç gün sonra bu kabuklar düşeceklerdir. Kabuklar düştükten sonra hasta tekrar saçlarına bakım yapabilir ve şampuanla yıkayabilir. Bazen saç ekilen bölgede şişme olabilir, ancak bu durum genellikle kendi kendine kaybolur.

Türkiye'de Saç Ekimi Fiyatı ve Detayları

Saç ekimi sonrası sonuçların ortaya çıkması birkaç ay sürer. Başlangıçta, saç ekiminden sonra bile saç dökülmesi meydana gelebilir. Ancak, bu tamamen normaldir ve endişelenecek bir şey yoktur. Yeni ekilen saçların büyümesi işlemden yaklaşık üç ay sonra başlar.


Saç Ekiminin Riskleri

Saç ekiminin riskleri minimaldir ve doktorlar ameliyatın zararsız, basit bir işlem olduğunu söylemektedir. Saç ekimi sırasında doktor, ekim yapılan bölgeleri lokal olarak uyuşturduğu için tedavi edilen kişi herhangi bir ağrı hissetmez.

Saç ekimi sırasında kullanılan anestezi materyali etkisini yitirdiğinde, bir veya iki gün hafif ağrı hissedebilirsiniz. Ayrıca, etkilenen bölge hafifçe şişebilir ve uyuşmuş veya gergin hissedebilir. Saç ekimi sonrası az miktarda kanama nadirdir, ancak genellikle kendi kendine durur. Saç ekimi sonrası enfeksiyonlar 1000 vakanın 1'den azında ortaya çıkar.


Saç Ekimi Ne Zaman Yapılmalı?


Sakal Ekimi

Saç ekimi birçok durumda ve birçok nedenden dolayı bir tedavi seçeneği olabilir. 
Örneğin, saçlarını tamamen kaybetmiş insanlar veya yüksek alnı olan, saç çizgisi düzgün olmayan bireyler için saç ekimi bir çözümdür. Saç ekimi, düzensiz saç dökülmesi nedeniyle bir tür tentür geliştiren kişilere de yardımcı olabilir.


Kıl kökü transferi sadece kafaya gerçekleştirilmez. Günümüzde sakal ekimi de gerçekleştirilmektedirDoktorlar sakalın yanı sıra kirpik veya kaş da ekebilir .

Ayrıca, önce açıklığa kavuşturulması gereken bazı önkoşullar da vardır. Bir yandan, bu saç dökülmesinin nedenidir. Örneğin genetik saç dökülmesi durumunda, başarı şansı, yaygın saç dökülmesi durumundan daha iyidir. Doktor tarafından alınan bir aile öyküsü de başarı oranını değerlendirmeye yardımcı olabilir. İlgili doktor daha sonra saç ekimini yasaklayacak olası tıbbi kısıtlamalar hakkında bilgi verir.


Saç Ekimi En Erken Ne Zaman Yapılabilir?


Saç Ekimi İçin Asgari Yaş

Saç ekimi için bir diğer gereklilik ise yaştır. Saç ekimi gibi plastik cerrahi işlemleri için minimum yaş 18'dir . Aslında kalıtsal saç dökülmesi olan ve bu yaşta saçları zaten tamamen dökülmüş insanlar bulunmaktadır. Bununla birlikte, birçok doktor hala saç ekimi yaptırmadan önce genellikle 25 yaşına kadar beklemeyi hastalarına önermektedir . Bunun sebebi saç dökülmesi durmadan yapılan saç ekimlerinden sonra tekrar dökülen saçların yamalara neden olarak görüntüyü bozmasıdır. 
Yorumlar
Henüz bir yorum yapılmadı, yorum eklemek ister misiniz?