Prostat Ameliyatı Sonrası Cinsellik Nasıl Etkilenir?

Prostat Ameliyatı Sonrası Cinsellik Nasıl Etkilenir?

Prostat ameliyatı; prostat bezine ve etrafındaki dokulara yönelik yapılan cerrahi işlemdir. Ameliyatta prostat bezinin tamamı veya bir kısmı çıkarılabilir. Prostata bağlı rahatsızlık yaşayan ve tedavisini gören bireylerin yaşamında fiziksel ve psikolojik pek çok değişiklikten söz etmek mümkün. Örneğin cinsel organlarla doğrudan ilişkisi bulunan prostattaki olumsuz gelişmeler, cinsel yaşamınızı da etkileyebilir. Peki prostatın cinselliğe etkileri nelerdir, prostat ameliyatı sonrası cinsel hayat nasıl etkilenir?

 

Prostat Ameliyatları Neden Yapılır?

Prostat, erkeklerde idrar torbasının(mesane) altında yer alan bir salgı bezidir. Prostatın başlıca görevi spermleri koruyan sıvıyı üreterek spermlerin bu sıvı içerisinde sağlıklı şekilde saklanmasıdır. Bunun yanı sıra idrar kaçırmayı önleme görevi de görür.

Prostat ameliyatının cinselliğe etkilerinden söz etmeden önce bu ameliyatın hangi durumlarda yapıldığını bilmekte yarar var. Prostat ameliyatlarının başlıca nedenleri şunlardır:

 • Prostat kanseri,
 • Prostat büyümesi,
 • Prostat iltihabı(Prostatit).

Prostat ameliyatı, bu gibi rahatsızlıkların tedavisi için uygulanan cerrahi işlemlerin tümünü ifade eder. Örneğin yaşlanmaya ve hormonal dengesizliklere bağlı büyüme, başta ürolojik rahatsızlıklar ve cinsel problemler olmak üzere ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle prostat bezinin büyümesini önlemek için prostat ameliyatına başvurulur. Ayrıca anormal hücre gelişimi sonucunda oluşan prostat kanseri de evresine ve türüne göre kapalı veya açık şekilde gerçekleştirilen ameliyatlarla tedavi edilir.

Prostat Kanseri Nedir?

Prostat kanseri, prostat bezinde ve etrafındaki dokularda anormal hücre gelişimiyle ortaya çıkar. Ancak bu bölgede meydana gelen her tür büyüme, kanserin habercisi olmayabilir. Prostat bezinde iyi huylu büyümeler de görülebilir.

Kanserli hücre, yani kötü huylu büyüme, prostat bezinin yanı sıra diğer dokulara ve komşu organlara da sıçrayarak metastaz yaşanmasına yol açabilir. Bu noktada uzman doktor tarafından yapılacak muayene ve testler sonucunda kanserin evresi teşhis edilip tedavi planlaması yapılır.

Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Prostat kanserine özellikle 55 yaş üstü, genetik yatkınlığı bulunan ve aşırı kilo problemi olan erkeklerde daha sık rastlanabilir. Ancak bununla birlikte bu rahatsızlığın her erkekte görülme ihtimali de bulunur.

Prostat kanseriyle ilgili "Prostat kanseri cinsel ilişkiyle bulaşır mı?" sorusunun cevabını merak ediyor olabilirsiniz. Kanserlerin enfeksiyondan kaynaklanabileceğine dair veriler olsa da Cancer Research UK, prostat kanseri için böyle bir bulaş riskinden söz etmenin henüz mümkün olmadığını söylüyor. Bu bakımdan, bulaş riski olduğunun kanıtlanmasına yönelik daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu söylemek mümkün.

Prostat kanserinin belirtilerini ise şöyle sıralayabiliriz:

 • İştah azalması, istemsiz kilo kaybı,
 • Alt pelvikte ve bel bölgesinde yoğun bası hissi,
 • İdrara çıkma sıklığının artması,
 • İdrar yaparken yanma ve ağrı,
 • Kesintili, damla damla idrar,
 • İdrarda veya menide görülen kan,
 • Boşalma anında ağrı duyma,
 • Ereksiyon problemleri.

Prostat Büyümesi Nedir?

Prostat büyümesi; 50 yaşın üzerindeki erkeklerde prostat bezinin normal hacminden daha büyük olmasını ifade eder. Hormonal bozulmalar sonucunda gelişen bu rahatsızlığı genetik yatkınlık, aşırı alkol kullanımı ve obezite de tetikleyebilir. İyi huylu prostat büyümesi(BPH) olarak da bilinen bu rahatsızlık, genellikle idrar yaparken zorlanma ve sık idrara çıkma şeklinde kendini gösterir. İyi huylu prostat büyümesi, büyümenin prostat kanserine bağlı olmadığını gösterir.

Prostat Büyümesi Belirtileri Nelerdir?

 • İdrarın geç gelmesi,
 • Sürekli idrar varmış hissi,
 • İdrar yolu enfeksiyonları,
 • Mesanede taş,
 • Tuvalet ihtiyacı görüldükten sonra damla damla idrar gelmesi.

Prostatit Nedir?

Prostatit olarak da bilinen prostat iltihaplanması, bakteriyel enfeksiyonların sonucunda gelişir. Yaygın belirtileri arasında karın ve kas ağrısı, idrar yapmada zorluk ve sıkça idrara çıkma bulunur. Rahatsızlığa müdahale edilmediği takdirde kronikleşme durumu söz konusu olabilir.

Prostatit Belirtileri Nelerdir?

 • Geceleri sık idrara çıkma ihtiyacı,
 • İdrar yapma esnasında yanma/batma hissi,
 • Bulanık idrar,
 • Yüksek ateş ve titreme,
 • Karın, bel veya kasık bölgesinde ağrı hissi,
 • İdrarda veya menide kan.

Siz de prostatite, prostat büyümesine ya da kanserine ilişkin yukarıdaki belirtilerin bir ya da birkaçına sahip olduğunuzu düşünüyorsanız zaman kaybetmeden uzman bir üroloğa başvurmayı ihmal etmemelisiniz.

Prostat Hastalıkları Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 • Prostat Kanseri Tedavisi: Tedavi yöntemleri, uygulanan testler ve muayene sonrasında rahatsızlıkların evresine, hastanın tıbbi geçmişine ve yaşına göre belirlenir. Tedavide genellikle şu yöntemler kullanılır:
  • Cerrahi tedavi,
  • İlaç tedavisi(hormon tedavisi, kemoterapi),
  • Işın tedavisi(radyoterapi, brakiterapi),
  • Fokal tedavi(HIFU, kryoterapi).

Açık ya da kapalı şekilde gerçekleştirilen ameliyat yöntemlerinden hangisinin uygulanacağına hastanın genel durumu gözetilerek karar verilir. Açık ameliyatta uzun bir kesiyle kanserli ya da büyüme olan bölgeye doğrudan müdahale edilir. Kapalı operasyonda ise kısa bir kesi açılır ve robotik kamera yardımıyla cerrahi işlem uygulanır. Prostat kanserinde ameliyatın yanı sıra anormal hücre gelişiminin evresine ve hastanın sağlık koşullarına göre radyasyon, kemoterapi ya da ilaçlarla hormon tedavisine de başlanabilir.

 • Prostat Büyümesi Tedavisi: Kanser tedavisinde olduğu gibi prostat büyümesinde de hastanın tıbbi geçmişi, büyümenin boyutu gibi etkenler dikkate alınarak tedavi süreci planlanır. Yaygın tedavi yöntemleri cerrahi tedavi, ilaç tedavisi ve düzenli takiptir. 
 • Prostatit Tedavisi: Prostatit tedavisi ilaç ile uygulanır. Yaygın şekilde kullanılan ilaçlar türlerinden bazıları şunlardır:
  • Ağrı kesici-antiinflamatuar,
  • Prostat ve mesane boynunu gevşeten alfa-blokerler,
  • Antibiyotikler.

Eğer prostatik ilerlemişse ve idrar yolunda tıkanmalara sebep oluyorsa cerrahi yöntemle tedavi seçeneği değerlendirilebilir.

Cinsellik Prostata İyi Gelir mi?

Prostat, yapısı gereği meninin dışarı atılmasına yardımcı olan bir bez. Bu bağlamda prostatın cinsellikle doğrudan bir ilişkisi olduğu söylenebilir. Özellikle gençlik ve orta yaş döneminde aktif cinsel yaşama sahip bireylerin prostat hastalıklarına yakalanma ihtimalinin daha düşük olduğunu gösteren çalışmalar bulunur. Bu, daha sık boşalmayla bağlantılı bir durumdur ve dolayısıyla mastürbasyon ile boşalma için de geçerlidir. Cinselliğin potansiyel bir fayda sunduğu düşünülse de yapılan çalışmaların kesin kanıtlar taşıdığını söylemek için henüz erken.

Prostat Cinselliği Etkiler mi, Bitirir mi veya Engeller mi?

"Prostat büyümesi cinselliği etkiler mi?", "Prostat iltihabı cinsel isteksizlik yapar mı?" gibi sorular, bu konuda cevabı merak edilenler arasında. Prostatta meydana gelebilecek herhangi bir rahatsızlık cinselliği belli ölçüde etkileyebilir. Örneğin prostatla ilişkili rahatsızlıkların ortak semptomlarından biri ereksiyon problemleridir. Dolayısıyla prostat büyümesi, iltihabı, kanseri ya da prostat tedavisine bağlı testosteron seviyesinin azalması ereksiyon güçlüğüne neden olabilir. 

Prostat bezinde veya çevre dokularında oluşan rahatsızlıklar, libido kaybı ve erektil disfonksiyon sebebiyle cinsel birliktelik yaşanmasını engelleyebilir. Bu durum da "Prostatın cinselliğe zararı var mı?" sorusunu cevaplar nitelikte. Ancak yaşanan sağlık problemine ve tedavisine göre prostatın cinselliğe zararları minimuma düşürülüp cinsel hayat yeniden düzenlenebilir.

Prostat İlaçları Cinselliği Etkiler mi?

Prostat tedavisinde kullanılan ilaçlardan olan alfa-blokerlerin sertleşme ve cinsel isteksizlik gibi olumsuz etkileri bulunmaz. Ancak 5-alfa redüktaz inhibitörleri bu sorunlara yol açabilir. Hormon bazlı ilaçlar, testosteron seviyesini düşürdüğü için libidoda azalma ve erekte olamama ya da ereksiyonu devam ettirememe gibi semptomları ortaya çıkartabilir. Bununla birlikte ilaçların etkisi, orgazma ulaşmayı da zorlaştırabilir. 

Prostat Ameliyatı Sonrası Cinsellik

Prostat ameliyatlarının ardından "Prostat ameliyatı cinselliği ve cinsel gücü etkiler mi?" sorusu gündeme gelebilir. Ameliyatlar, erektil disfonksiyona yol açacak sinir hasarlarına neden olabilir. Ayrıca, yukarıda belirtildiği gibi tedavi kapsamında verilen ilaçlar, hormon seviyelerinde dalgalanmalara yol açabilir. Ancak tüm bunlarla birlikte prostat ameliyatı sonrasında cinsel hayatınızın aktif şekilde devam etmesi de mümkündür.

Prostat Alınırsa Cinsellik Olur mu?

Prostat, meni üretimiyle ilişkili olmakla birlikte bireyin seks esnasında zevk alma hissini doğrudan etkilemez. Prostat bezi alındığında ereksiyon olma ve erekte kalma oranında değişiklikler gözlemlense bile orgazm olma hâli devam eder. Uzmanlar, ameliyat sonrasında ortaya çıkan cinsel işlev bozukluklarının geçici olduğunu belirtir.

Kapalı Robotik Prostat Ameliyatından Sonra Cinsellik Biter mi?

Prostat kanserinin belirtilerinden biri olan ereksiyon problemi, kapalı ya da açık ameliyattan sonra da devam edebilir. Dolayısıyla robotik veya açık şekilde yapılan ameliyat cinsel yaşamda birtakım farklılıklara neden olabilir.

Bu noktada uygulanan ameliyat yöntemlerine bağlı gelişen ve cinsel hayatınızı etkileyen olumsuz durumlar için doktorunuzun yönlendirmelerini dikkate alarak ek tedaviye başvurabilirsiniz.

İyi Huylu Prostat Ameliyatı Sonrası Cinsellik Olumsuz Etkilenir mi?

İyi huylu prostat büyümesiyle karşı karşıya kalan erkekler, tedavi sürecinde uygulanan ilaçların yan etkilerine bağlı olarak ereksiyon problemi ve/veya cinsel istekte azalma yaşayabilir. Ancak iyi huylu prostat ameliyatının cinsel yaşamı doğrudan etkileyen bir yanı yoktur. Kullanılan ilaçlar da nadiren olumsuz etkiye neden olur. Sadece bazen, tedavi sürecinde kullanılan ilaçlar iyi huylu prostatı iyileştirmede yeterli olmayabilir. Bu gibi durumlarda tercih edilen kapalı cerrahi uygulama, ereksiyon olamamaya yol açabilir.

Prostat Ameliyatı Sonrası Ereksiyon Olamama Sorunu Yaşanır mı?

Prostat bezinin çıkarılması ya da sadece kanserli hücrenin temizlenmesi, ereksiyon hâli için gerekli olan sinirlere hasar verilebilir. Dolayısıyla prostat ameliyatı ya da diğer tedavi yöntemleri uygulanan bireyler belli ölçüde ereksiyon problemi yaşayabilir. Örneğin kanserli doku doğrudan sinirlere temas ediyorsa dokuyla birlikte sinirler de temizleneceği için operasyon sonrasında erektil disfonksiyon görülme ihtimali yüksektir.

Kötü huylu doku sinirlere yakın olduğunda, uygun bulunan hastalarda sinir koruyucu cerrahiye başvurulur. Böylece sinir hasarı olmadan kanserli bölge alınabilir. 

Prostat Ameliyatı Sonrası Boşalma Sorunu Yaşanır mı?

Prostat, meni üretiminden sorumlu bir bez olduğu için prostat ameliyatlarında bezin tamamen alınması boşalma sorununa neden olabilir. Ancak prostat bezinin çıkartılması, bireyin orgazm yaşamasına engel bir durum oluşturmaz. Bununla birlikte testisler belli miktarda sperm üretimine de devam eder. Sadece, spermler vücut tarafından emildiği için cinsel birliktelik sonucunda geriye boşalma yaşanır ve görünür bir boşalma meydana gelmez.

Prostat Ameliyatı Sonrası Cinsellik Tedavisi

Prostat büyümesi ve prostat kanseri ameliyatı sonrasında daha sağlıklı ve aktif bir cinsel yaşam için her hastaya uygun bulunacak tedavi yöntemi farklı olabilir. Siz de tedavinizin ardından cinselliği olumsuz etkileyen semptomları iyileştirebilmek adına uzmanınıza başvurabilir, hekiminizin tavsiyeleri doğrultusunda cinsellik tedavisi görerek yaşadığınız sorunlarla vedalaşabilirsiniz.

Prostat ameliyatının ardından yaşanan problemlere yönelik uygulanan tedavi yöntemlerini şöyle sıralayabiliriz:

Yaşam Tarzında Değişiklikler

Cinselliğe ilişkin yaşanan sorunların etkisini azaltabilmek adına daha sağlıklı şekilde yaşamaya odaklanabilirsiniz. Örneğin sigara ve alkol tüketiminiz varsa her ikisini de bırakmanız erektil disfonksiyonun önüne belli ölçüde geçebilir.

Kilonuz ideal aralıkta değilse aktif olarak spor yapmayı tercih edebilir, kiloya bağlı libido kaybının veya ereksiyon sorununun önüne geçebilirsiniz. Yeterli ve dengeli beslenerek kilonuzu olması gereken seviyede tutmaya özen gösterebilirsiniz.

Özellikle pelvik taban egzersizlerini yaşamınıza dâhil edebilirsiniz. Böylece penis etrafındaki kasları kuvvetlendirerek cinsel aktivitelerinizi daha rahat şekilde sürdürebilirsiniz. Bu egzersiz, penisinizin etrafındaki kasları güçlendirmenin yanı sıra idrar kaçırmaya yol açabilecek mesane kaslarını kontrol edememenin de önüne geçebilir.

Seks Terapisi

Prostat ameliyatı sonrası cinsel yaşamınızla alakalı aklınıza takılan sorular varsa seks terapistlerinden yardım alabilirsiniz. Ayrıca yaşadığınız sorun hakkında partnerinizle iletişime geçebilir, onun da size destek olmasını sağlayabilirsiniz.

İlaç Tedavisi

Doktorunuzun önerisiyle penisteki kan akışını hızlandıran ilaçlara başvurabilirsiniz. Bu tarz ilaçların baş ve sırt ağrısı, hazımsızlık ve baş dönmesi gibi yan etkileri olabilir. İlgili yan etkileri gözlemlediğiniz takdirde hekiminiz ile iletişime geçmeyi unutmayın.

Vakum Pompa Cihazı

İlaçların yanı sıra vakum pompa cihazı, ereksiyon problemini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. İçine penisin yerleştirilmesiyle kullanılan bu cihazlar, vakumlama yaparak penisteki kan akışını hızlandırır. Penis erekte olduktan sonra cihazın ucundaki silikon halka penisin kök kısmına yerleştirilir. Bu sayede ereksiyon hâlinin sürmesi sağlanır. Kökte duran halkanın komplikasyon gelişmemesi adına ortalama 30 dakikanın ardından çıkartılması önerilir.

Cihaz kullanımı sonrasında herhangi bir ağrı, uyuşukluk, morarma ve benzeri bir etkiyle karşılaşırsınız doktorunuzla iletişime geçebilir, cihazı kullanıp kullanmama yönündeki görüşünü sorabilirsiniz.

Enjeksiyon Uygulaması

Enjeksiyon uygulaması, prostat ameliyatı sonrası cinsellik tedavisinde uygulanan en etkili yöntemler arasında yer alır. Özellikle fosfodiesteraz tip 5(PDE 5) ilaçlarının yetersiz kaldığı durumlarda enjeksiyon kullanımı önerilir. Enjeksiyon, penisin yan tarafına hasta tarafından uygulanır. 

Erektil disfonksiyon için enjeksiyonlardan yardım alındığında temel olarak ağrı, morarma ve yara izi gibi yan etkiler gelişebilir. Bununla birlikte yüksek dozda veya 24 saat içinde birden fazla kez alındığında tansiyon düşüklüğü yaşanabilir. Ayrıca ereksiyon hâli, enjeksiyonun ardından nadiren de olsa 3 ila 6 saate yakın sürebilir. Bu durumda zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekir. 

İmplant

İmplant, prostat ameliyatı sonra cinsellik tedavisi sürecinde kullanılan yöntemlerden biri. Temelde iki farklı türü bulunan implantlar, uzman doktor tarafından penisin içine yerleştirilir. İmplant türleri ise şunlardır:

 • Şişirilebilir implant,
 • Bükülebilir(yarı sert) implant.

Şişirilebilir implant; testisin içindeki bezlere veya karın boşluğuna bir pompanın, penise iki silindirin ve ereksiyonu sağlayacak sıvı deposunun yerleştirilmesi işlemidir. Bu implantın kontrolü dışarıdan ve elle sağlanır. Cinsel birleşme öncesinde pompanın sıkılması sonucu sıvı, silindirlerin yardımıyla penise ulaşır ve peniste ereksiyon gerçekleşir. Şişirilebilir implant, doğal bir ereksiyon sağlar.

Bükülebilir implant ise iki tane silikon çubuğun penisin sertleşme odacıklarına yerleştirilmesini ifade eder. Şişirilebilir olanın aksine yarı sert implant, penisin daima erekte kalmasını sağlar. Bu nedenle bükülebilir implant taktıran bireylerin yarı sert durumdaki penislerini kıyafetlerinin altında saklaması biraz zorlayıcı olabilir.

MUSE Tedavisi

MUSE tedavisinde cinsel birliktelik öncesinde ilaçlı pelet, üretraya tek kullanımlık aplikatör yardımıyla yerleştirilir. İlaç kısa süre içinde emilerek penisin erekte olmasına olanak sağlar. Bu tedavi yöntemi de nadiren ağrı, baş dönmesi ve düşük tansiyona yol açabilir. Bu nedenle ilacı doktorunuzun belirlediği dozlarda almanız önerilir. Ayrıca MUSE 24 saat içinde sadece 2 kere kullanılmaya uygundur.

Hormon Takviyesi

Prostat ameliyatları sonrasında testosteron hormonu seviyelerinde değişiklikler meydana gelebilir. Bu durum da aktif cinsel yaşamı olumsuz yönde etkileyebilir. Gerekli görüldüğü durumlarda hormon takviyesine başvurularak libido artışına ve ereksiyon gücünü kazandırmaya yönelik bir plan uygulanabilir. Hormon takviyeleri her zaman doktorun önerdiği dozda kullanılmalıdır. Aksi takdirde cilt bütünlüğünü bozan yaralar meydana gelebilir.

Penis Bandı

Penis köküne sabitlenen penis bantları, ereksiyon hâlini engelleyen toplardamar kaçağını önler. Böylece cinsel birliktelik esnasında erektil disfonksiyonun önüne geçebilir.

Prostat hastalıkları belirli yaş grubuna, tıbbi öyküye, genetik yatkınlığa sahip bireylerde daha sık görülse de bu hastalığı her erkeğin yaşama ihtimalinin olduğunu söylemek mümkün. Bu nedenle yaşınız ve mevcut sağlık durumunuz her ne olursa olsun, prostat hastalıkları belirtileri taşıdığınızı düşünüyorsanız uzman bir ürologla görüşmeyi ihmal etmemelisiniz.

Prostat rahatsızlıkları ve ameliyatı sürecini doktorunuzun ve sağlık ekibinin yönlendirmelerini dikkate alarak daha kolay şekilde geçirebilirsiniz. Hastalık esnasında ve ameliyat sonrasında cinsel yaşamınızda meydana gelebilecek değişiklikleri de sürecinizin takibini yapan hekimle paylaşarak yaşadığınız problemleri çözüme kavuşturabilirsiniz. Tüm bu evrelerin sizi psikolojik olarak da olumsuz yönde etkilemesi son derece anlaşılır. Bu noktada hissettiklerinizi partnerinizle, doktorunuzla ve gerekli bulduğunuz durumda ruh sağlığı uzmanlarıyla paylaşmaya yönelebilirsiniz.

Prostat ameliyatları hakkında bilgi almak, ameliyat öncesi ve sonrası konaklayacağınız yerden ulaşım seçeneklerine kadar konforlu bir süreç planlamak için bizimle 7/24 iletişime geçebilir, kolayca randevu oluşturabilirsiniz.

Yorumlar
Henüz bir yorum yapılmadı, yorum eklemek ister misiniz?