Mide Balonu Nedir? Fiyatları ve Yan Etkileri

Mide Balonu Nedir? Fiyatları ve Yan Etkileri


Mide Balonu Nedir ?

Mide balonu, kilo vermeye yardımcı olmak için gerçekleştirilen cerrahi olmayan bir müdahaledir.

Tıbbi sınıf silikondan yapılmış yumuşak, yuvarlak, şişirilebilir bir balon, ameliyata gerek kalmadan ağızdan midenin içine yerleştirilir. Mide içine yerleştirildikten sonra, boş mide balonu sıvı ile doldurulur ve burada yer kaplayarak iştahı azaltırken tokluk hissini arttırır.

Birçok mide balonu mideye endoskopi yoluyla bir doktorun ağzınızdan ve yemek borunuzdan midenize erişmek için  ucunda bir kamera bulunan uzun, esnek bir tüp  kullandığı bir prosedür sayesinde yerleştirilir. Bazı mide balonları ise endoskopi işlemine gerek duymayacak şekilde tasarlanmıştır ve  şişirilmeden önce yutabileceğiniz bir kapsül içinde paketlenmiştir  .     

Mide balonları 16 haftadan 12 aya kadar midede geçici olarak kalacak şekilde tasarlanmıştır. Endoskopik olarak yerleştirilen balonlar daha sonra söndürülür ve başka bir endoskopi işlemi ile çıkarılır. Endoskopi ile yerleştirilmeyen, yutulan balonlar ise kendiliğinden sönecek şekilde tasarlanmıştır ve daha sonra doğal olarak tuvalet ile atılır.

 

Mide Balonu Nedir ?


Yutulabilir Mide Balonu ile Mide Balonu Arasındaki Fark Nedir?

Elipse yutulabilir mide balonu, endoskopi gerektirmeyen ve adından da anlaşılacağı gibi yutularak mideye alınan özel bir balon ile uygulanan bir işlemdir. Standart mide balonu endoskopi yoluyla cerrah kontrolünde mideye yerleştirilir. Genellikle daha geçerli bir yöntem olarak kabul edilir.

Aralarındaki ortak nokta ise her ikisinin de ameliyatsız obezite tedavi yöntemi olmasıdır.


Mide Balonu Nasıl Yerleştirilir?

İki ana tip mide balonu vardır - endoskopi ile implante edilenler ve endoskopi gerektirmeyen, yutulmak üzere tasarlanmış olanlar.

Endoskopik mide balonunun yerleştirilmesi yaklaşık 20 dakika sürer ve kalifiye bir gastroenterolog tarafından sedasyon altında gerçekleştirilir. Balon bir yatış gerektirmeden takılıp çıkarıldığı ve ameliyat gerektirmediği için minimal invaziv bir prosedür olarak kabul edilir. Mide balonu da tamamen geri dönüşümlüdür ve mideden (6-12 ay sonra) yerleştirildiği şekilde (endoskopi ile) çıkarılır.

Allurion (eski adıyla Elipse) isimli endoskopi gerektirmeyen mide balonu, kliniğimizde 20 dakikalık bir işlem sırasında yerleştirilir. Ekibimizin rehberliğinde ve gözetiminde balonu içeren kapsülü bir bardak su ile yutacaksınız. Kapsülü yutmakta zorluk çekiyorsanız, ekibimiz kateteri ince bir tel ile size yardımcı olabilir. Kapsülü yuttuktan sonra, balonun midenize doğru yerleştirildiğinden emin olmak için bir röntgen çekilecek ve daha sonra yaklaşık bir greyfurt boyutuna kadar sıvı ile şişirilecektir. Doldurulduktan sonra, balonun tamamen şiştiğinden ve mideye uygun şekilde yerleştirildiğinden emin olmak için başka bir röntgen çekilir. Ekibimiz, eve dönmenize izin vermeden önce kısa bir süre sizi gözlem altında tutacaktır.

Mide balonu yaklaşık 16 hafta midede kaldıktan sonra balonun üzerindeki bir valf açılır ve balonun içindeki sıvının boşalmasını sağlar, böylece sönen balon doğal olarak tuvalet ile atılabilir. 

Mide Balonu Nasıl Yerleştirilir?
 


Mide Balonu Fiyatları

Tüp mide ameliyatı gibi kilo verme amacıyla yapılan ameliyatlara göre mide balonu fiyatları çok düşüktür. Farklı mide balonu markaları, işlemin gerçekleştirileceği hastane, işlemi gerçekleştirecek doktorun tecrübesi, işlem sonrası diyetisyen desteğinin olup olmayacağı gibi etkenler mide balonu fiyatını etkileyebilmektedir. Farklı markalarda, farklı şekillerde uygulanan ve kalite olarak birbirinden çok farklı olan mide balonları piyasada bulunmakta ve hepsinin fiyatı farklılık göstermektedir. Sizin için en uygun olan mide balonunu bize danışarak seçebilir ve mide balonu fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.
 


Mide Balonu İşlemini Kimler Yaptırabilir?

Mide balonu için uygun olan hastaların BMI (vücut kitle indeksi) 27 ve üzeri olması gerekmektedir. Mide balonu, doğrudan kilo verme ameliyatı yapılamayacak kadar kilolu hastalarda onları tüp mide gibi ameliyatlara hazırlayacak bir basamak veya ameliyat olma riski çok yüksek olan hastalarda ana tedavi olarak kullanılabilir. Mide balonu işlemi bazen ameliyat olmak istemeyen veya ameliyat için önerilen minimum ağırlık kurallarına uymayan hastalarda alternatif olarak kullanılabilir.Kimler mide balonu işlemi yaptıramaz?

Mide balonu işlemi aşağıdaki koşullarda önerilmez:
 • Önceden geçirilmiş mide ameliyatı.
 • 5 cm veya daha büyük hiatus fıtığı.
 • Önemli kan pıhtılaşma bozukluğu (kan pıhtılaşması).
 • Üst gastrointestinal sistemin potansiyel kanama lezyonu.
 • Hamilelik ve emzirme.
 • Alkolizm, uyuşturucu bağımlılığı veya önemli zihinsel sağlık sorunları.
 • Şiddetli karaciğer hastalığı.

Mide Balonu Fiyatları

Mide Balonunun Riskleri ve Yan Etkileri

Mide balonunun yerleştirilmesi ve çıkarılmasından sonra ciddi yan etkiler nadirdir. Ağrı ve mide bulantısı, mide balonunun yerleştirilmesinden birkaç gün sonra insanların yaklaşık üçte birini etkiler. Ancak bu belirtiler genellikle balon yerleştirildikten sonra sadece birkaç gün sürer. Bu semptomlar genellikle evde ağızdan alınan ilaçlarla tedavi edilebilir.

Boğaz ağrısı
Endoskopi ve balon yerleştirme prosedüründen kaynaklanan geçici bir boğaz ağrısı 24 saat içinde geçmelidir.

Reflü semptomları 
Mide balonu işlemi sonrası midede daha az yer olduğu için reflü oluşabilir. Fazla miktarda yemekten sonra nasıl hissettiğinize benzer, diğer herhangi bir yiyecek veya sıvı içeriği yemek borusuna geri gelebilir ve bazen "mide ekşimesi" veya "hazımsızlık" semptomlarına neden olabilir. Yemeklerinizin hacminin küçük olduğundan ve doktorunuzun reçete ettiği ve mide balonunun yerinde olduğu süre boyunca doktorunuz tarafından devam ettirildiği şekilde asit baskılayıcı bir ilaç (proton pompası inhibitörü veya ÜFE olarak bilinir) aldığınızdan emin olmalısınız.

Karın ağrısı ve kramplar
İlk 48 saat içinde mide balonu mide duvarındaki kasları tahriş ederek ağrılara neden olabilir. Bu ağrılar genellikle ilk birkaç gün içinde geçer ve sıvı bir diyet bu semptomları en aza indirmeye yardımcı olabilir. Dolgunluk, şişkinlik veya öğürme hissederseniz, sol tarafınıza yatmaya çalışmalı ve karnınıza kaburgalarınızın altından yukarı doğru masaj yapmalısınız. Bu, mide balonunu daha iyi bir konuma getirmenize yardımcı olabilir. Şiddetli ise ağrı ve kramp için ilaç verilebilir.

Bulantı ve Kusma
Mide balonu uygulananların %95'inde bulantı ve kusma görülür ve 2-3 gün sürebilir. Bu, dehidrasyona neden olacak kadar şiddetli olabilir. Bu nedenle bazı klinisyenler, mide balonundan kaynaklanan tüm erken semptomların kontrol altında olduğundan emin olmak için mide balonunun yerleştirilmesinden sonra 48 saate kadar kısa bir gözlem süresi gerektiğine inanırken, diğer klinisyenler bunu tercih etmez. Doktorunuz bunu sizinle görüşecektir. Yatarak tedavi, kusma durana kadar intravenöz sıvılar ve bulantı ve kusma için ilaç almayı içerir.

Mide Balonunun Çıkarılması
100 hastadan 3'ünden azı, yukarıdaki semptomlar tolere edilemiyorsa veya yerleşmeyen sıvıları tutamıyorsa mide balonunun çıkarılmasını gerektirir.

Ağız kokusu 
Yiyecekler balonu kaplayabilir ve ağız kokusuna veya kötü kokulu gazlara neden olabilir. Berrak sıvılar içmek sindirilen yiyecekleri balondan temizlemeye ve ağız kokusundan kurtulmaya yardımcı olabilir.

Aspirasyona bağlı göğüs enfeksiyonu
Mide balonu takıldığında veya çıkarıldığında mideniz boş olmalıdır. Ancak mideden gelen sıvının akciğerlerinize girerek göğüs enfeksiyonuna yol açması gibi nadir görülen bir risk vardır. Bu, mide balonu işleminden önce gerekli süre boyunca yemek yemeyen hastalarda son derece nadirdir.

Kanama
Endoskopi ve balonun yerleştirilmesi sırasında kanama çok nadirdir ve 10.000 hastada 1'den azını etkiler.

Hava yolu ve solunum komplikasyonları 
Sedasyonlu endoskopi, oksijen seviyelerinin çok düşük olması nedeniyle solunumu yavaşlatma konusunda küçük bir risk taşır. Tüm hastalar işlem sırasında oksijen alır ve bunu önlemek için yakından izlenir.

 

Mide Balonu Patlayabilir Mi?

Bu, 200 mide balonu yerleşiminde 1'den azında gerçekleşir. Mide balonundaki mavi boya bir “uyarı sistemi” görevi görür, balondan sızar, emilir ve idrar renginizi geçici olarak yeşile çevirir, bu mide balonunuzun çıkarılması için acil tıbbi yardım almanız gerektiğinin bir uyarı işaretidir. Aniden daha az tok hissettiğinizi fark ederseniz, bu mide balonunun söndüğünün daha belirsiz bir işareti olabilir. Mide balonunun çıkarılması sorunu çözer.

Mide Balonu Uygulamasının Sonuçları Nelerdir?
Mide Balonu İle Ne Kadar Kilo Verilir

Mide balonu işlemi sonrası toplam kilo kaybı miktarı değişir, ancak bazı hastalar fazla kilolarının üçte biri kadarını (%33) kaybedebilir (bu, gerçek ağırlık ile ideal vücut ağırlığı arasındaki farktır). Mide balonu varlığında daha çabuk tokluk hissedeceksiniz, ancak sağlıklı beslenmeye odaklanmalı, sürekli atıştırmalardan kaçınmalı ve yüksek kalorili/yüksek yağlı/şekerli veya yüksek karbonhidratlı yiyecek ve içeceklerden kaçınmalısınız. Mide balonu işlemi sonrası kilo verememek nadirdir; ancak balon bir kilo verme programının parçasıdır ve tam olarak etkili olması için diyetinizde, yaşam tarzınızda ve aktivite düzeyinizde değişiklikler gerektirir. Her 5 hastadan 1'i kilolarında önemli bir azalma görmeyebilir.

Mide Balonu İşlemi Sonrası Diyet

Mide balonu işlemi sonrası diyetinize dikkat etmeniz gerekir. Mide Balonu Sonrası İlk 24 saat sadece su, meyve suları, berrak çorbalar gibi sıvıları tüketin.

Mide Balonu Sonrası 2-5. Gün arası sıvı diyet, çorbalar, süt, et suyu, jöle, sıvılaştırılmış yiyecekler tüketmelisiniz.

Mide Balonu Sonrası 6. günden İtibaren yarı katı gıdalar, sağlıklı, kalori kontrollü diyete geçiş yapabilirsiniz.
 • 3 ana öğün ve ara öğün olmak üzere düzenli öğünler yiyin.
 • Akşam yemeğini çok geç yemeyin ve yemekten sonra yatmadan önce en az 2 saat bekleyin.
 • Günde en az 1,5 litre su için (bunu yapmanızı engelleyen başka bir tıbbi nedeniniz yoksa). Yemek sırasında sıvı tüketimini sınırlayın.
 • Yavaş yiyin ve dikkatlice çiğneyin. Sert kuruyemişler ve balona zarar verebilecek her şeyden kaçının.
 • Basit karbonhidrat içeren ürünlerden (çikolata, bal, jelatin, dondurma, pasta, tatlılar, kuru meyve, hurma, kuru üzüm, kuru erik vb.) kaçının.
 • Kafein ve gazlı içeceklerden kaçının.
 • Kendi deneyiminize dayanarak sindirimi zor yiyecekleri tüketmeyin.
 • Tatlandırıcıları ölçülü olarak kullanabilirsiniz.
 • Mide asidini artıran gereksiz yiyeceklerden veya alışkanlıklardan kaçının.
 • Diyetisyeniniz tarafından sağlanan yemek programını mümkün olduğunca yakından takip edin.


Mide Balonu İşlemi Sonrası Fiziksel Aktivite

Doktorunuzun onayladığı süre sonrasında fiziksel aktivitelere katılın (yüzme, bisiklete binme, hızlı yürüyüş vb.). Sağlıklı bir aktivite düzeyi benimsemek, kilo verme sürecine yardımcı olacaktır.
 

Mide Balonu Prosedürü Hakkında Sık Sorulan Sorular


Mide Balonu Kilo Vermenize Nasıl Yardımcı Olur?

Mide balonu işleminde, mideye yerleştirilen balon midenizi dolu gibi hissetmenize ve daha az yemek tüketmenize sebep olacak, böylece kilo vermenizi sağlayacaktır.


Mide Balonu Ne İşe Yarar?

Mide balonu, ameliyat olmaları mümkün olmayan veya çeşitli nedenler yüzünden ameliyat olmak istemeyen hastaların ameliyatsız kilo vermesini sağlamak için başarılı bir yöntemdir.

Mide Balonu Prosedürü Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Hastalar Mide Balonu Sonuçlarından Memnun Kalıyor mu?

Mide balonu işlemi oldukça başarılı bir kilo verme aracıdır. Çoğu hasta kilolarının yaklaşık 5te 1ini kaybeder, ancak bu sonuç kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Yalnızca önerilen diyet ve davranış değişikliklerini başarıyla uygulayan bireylerde çok başarılı sonuçlar gözlenmektedir.

Araştırmalar mide balonu işlemi toplam kilo kaybının yaklaşık %70-80'inin ilk 3 ayda gerçekleştiğini göstermektedir. Daha sonra kilo kaybı yavaşlar ve mide balonu, yeni beslenme ve egzersiz alışkanlıklarına uyum sağlamaya devam ederken kilonuzu korumanıza yardımcı olmada daha destekleyici bir rol oynar.


Mide Balonunun Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Mide balonlarının avantajları, hızlı yerleştirilip çıkarılabilmeleridir. Mide balonları geçicidir ve herhangi bir zamanda yerleştirildikleri bölgeden alınabilirler.

 

Tüm mide balonların dezavantajı ise mide balonu çıkarıldıktan sonra tekrar kilo alınmasının mümkün olmasıdır. Hastanın diyetisyenle birlikte çalışması, balon yerindeyken uyulması gereken diyet ve yaşam tarzı değişikliklerini balon çıkarıldıktan sonra da uygulaması gerekmektedir.
 
Yorumlar
Henüz bir yorum yapılmadı, yorum eklemek ister misiniz?