Liposuction Ameliyatı Nedir? Fiyatları, Zararları ve Sonrası

Liposuction Ameliyatı Nedir? Fiyatları, Zararları ve Sonrası


Liposuction Nedir?

Sosyal medyada, dergilerde kısacası her yerde yağ oranı düşük ince, fit insanlar görebilirsiniz. Birkaç kilo vermek isteyen ancak diyet ve egzersize rağmen başarısız olan, örneğin doğuştan yağ dağılımı bozukluğu (lipoödem) olan kadınlarda, liposuction ameliyatı kilolu bölgelerin üstesinden gelmek için son çare olabilir. Liposuction sırasında bir cerrah vücudun kendi yağ birikintilerini alır. Liposuction ameliyatının hangi bölgelerde mümkün olduğunu öğrenmek ve liposuction fiyatları hakkında bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Liposuction ameliyatı Türkiye'de en sık uygulanan cerrahi işlemlerden biridir. Pek çok insan aşk tutamaçlarını ve selülitleri rahatsız edici bulur. Aşırı miktarda yağ dokusu cilde kan akışını kısıtlayabilir. Liposuction ile cerrah vücudun aşırı yağlanmadan etkilenen kısımlarını yeniden şekillendirebilir.

Liposuction nedir


Liposuction Neden Yapılır?

Cerrahlar genellikle liposuction ameliyatında estetik amaçlarla fazla yağ hücrelerini alırlar. Diyet ve egzersiz değişikliği ile azaltılamayan, örneğin mide, kalça veya uyluk gibi açıkça tanımlanmış bölgelerdeki yağ dokusunu liposuction ameliyatı ile çıkarmak mümkündür.


Fazla kilolar için liposuction

Genel olarak fazla kilolar için liposuction bir çözüm değildir. Çünkü liposuction ve olası sıkılaştırma, kök yağ hücrelerinin orantılı dağılımını değiştirmeye ve böylece vücut konturunu yeniden şekillendirmeye hizmet eder. Diyet yerine geçmez.


Selülite karşı liposuction

Selülit esas olarak kadınlarda bağ dokusunun zayıf olduğu durumlarda meydana gelir, böylece yağ hücreleri genişleyebilir ve ilerleyebilir. Cerrahlar, vücudun kendi yağ dokusunun vücudun bir bölgesinden alınarak başka bir bölgeye yeniden verilmesi işlemi olan liposuction veya yağ transferi ile selüliti azaltabilirler. Ancak hasta yağ transferinden daha sonra egzersiz yapmazsa ve diyetine dikkat etmezse, selülit geri dönebilir ve muhtemelen eskisinden daha büyük olabilir.


Lipödem için liposuction

Liposuction yaptırmanın bir nedeni lipödem de olabilir . Lipödemde yağ dokusu bazen kollarda, özellikle bacaklarda orantısız bir şekilde artar. Liposuction, anormal yağ birikintilerini azaltmak için tasarlanmıştır.

hangi bolgelere liposuction yapılabilir
Liposuction vücudun hangi bölgelerine uygulanabilir?

Prensip olarak, bir cerrah vücudun herhangi bir bölgesinden yağ alabilir. Liposuction üst kollardan baldırlara kadar mümkündür.

Liposuction en yaygın uygulandığı bölgeler, 
 • Karın liposuction
 • Bacaklarda liposuction (genellikle uyluklarda liposuction)
 • Sırt bölgesinde liposuction
 • Kalça/bel liposuction
 • Kalçalarda liposuction
 • Yüzde liposuction (örneğin gıdıda liposuction)


Erkeklerde ve kadınlarda liposuction uygulamasının farklılıkları

Liposuction gibi kozmetik-estetik bir işlem artık sadece kadınlar tarafından yapılmamakta, erkekler tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. Liposuction özellikle kadınlarda karın, bacak ve kalça bölgesini tedavi ederken, erkeklerde genellikle şu alanlarda liposuction kullanılır:
 • Meme bölgesi
 • Karın
 • Çene


Liposuction Yöntemleri

Liposuction ile yağları çıkarmanın farklı yolları vardır. Liposuction ameliyatının başlangıcında, doktor genellikle vücudun etkilenen bölgesine bir sıvı karışımı (tuzlu solüsyon, lokal anestezik, damarları daraltmak için adrenalin) enjekte eder, bu sıvı karışımı damarları daraltır ve bu da hemostatik ve anestezik etkiyi sağlar. Ayrıca sıvı enjeksiyonu liposuction ameliyatında yağ hücrelerinin alınmasını kolaylaştırır. Cerrah daha sonra yağı bir vakum pompasıyla emer.

En basit liposuction yöntemi " kuru yöntem " olarak adlandırılmaktadır.

Bununla birlikte, en yaygın olarak liposuction, nazik ve etkili olduğu için şişkinlik yöntemi ("tümesans" şişlik anlamına gelir) kullanılarak gerçekleştirilir. Ancak, beş saate kadar uzun bir zaman alır .

Liposuction anestezi kullanılmadan yapılabilir. Çünkü bu varyantla, daha fazla (yaklaşık üç kat) miktarda sıvı - buna bağlı olarak daha fazla anestezik ile - yağ dokusunu gevşetir, böylece cerrah, yağ hücrelerini bağ dokusundan daha iyi gevşetebilir. Bu, cerrahın çevre dokuya zarar vermeden yağ hücrelerini emmesini sağlar. Bu, doktorun liposuction ameliyatı için derideki küçük kesiklerden soktuğu çok ince kanüller kullanılarak yapılır. İşlem, süper ıslak yöntem ile benzerdir Ancak isim tam tersini gösterse bile, doktor yukarıda belirtilen yöntemlere göre çok daha az sıvı ile çalışır. Anestezi etkisi buna bağlı olarak daha düşüktür, bu nedenle doktor genellikle hastayı genel anestezi altına alır. Liposuction yaklaşık iki saat sürer .

Liposuction Nasıl Yapılır?

Liposuction Nasıl Yapılır?

Alanında uzman olan bir doktor, hastane ortamında liposuction ameliyatını yapar. Liposuction yöntemine bağlı olarak, ameliyat ayakta tedavi bazında yapılabilir ve hasta liposuction ameliyatı sonrası doğrudan eve gidebilir. Ancak büyük müdahalelerde doktor hastayı bir ila iki gün klinikte tutacaktır .

Doktorun liposuction ameliyatında en başarılı sonuca ulaşması için ön koşul, hasta ile ameliyatın detaylarının, olası komplikasyon ve risklerin tartışıldığı, hastanın soru sorabileceği ve isteklerini ifade edebileceği bir ön görüşmenin gerçekleştirilmesidir.

Liposuction ameliyatını gerçekleştirecek cerrah ile gerçekleştireceğiniz ilk görüşme ile operasyon arasında biraz zaman olmalıdır. Bu süre ameliyat ile ilgili her şeyi huzur içinde düşünebilmeniz, ortaya çıkabilecek soruları netleştirebilmeniz ve öte yandan, liposuction ameliyatı öncesi hazırlığı gerçekleştirmeniz için gereklidir. Liposuction ameliyatından yaklaşık iki hafta önce asetilsalisilik asit (örneğin aspirin) içeren ağrı kesicileri almayı bırakın , çünkü bunların kan inceltici etkisi vardır. Ayrıca liposuction öncesinde sigara içmemeli veya alkol almamalısınız ya da mümkün olduğunca az miktarda alkol kullanmalısınız.

Liposuction ameliyatı öncesi doktor, hastanın imzalaması gereken onam formunu hastaya anlatır. Liposuction onam formu hastanın kişisel verilerinin yanı sıra tedavi türü ve olası komplikasyonlar hakkında bilgiler içerir.


Liposuction Ameliyatı Öncesi Hazırlıklar

Cerrah daha sonra liposuction ameliyatı için hazırlıklara başlar. Doktorunuz önce vücuttaki yağ birikintilerini kalemle işaretler. Ardından bölgeyi dezenfekte eder ve farklı (mümkün olduğunca göze çarpmayan) yerlerde yarım santimetreden bir santimetreye kadar ulaşabilen küçük bir cilt kesisi yapar. Bu kesiden bir kanül yerleştirir, buna bir vakum pompası bağlar ve negatif basınç kullanarak yağ hücrelerini emer.

liposuction nasıl yapılır

Liposuction Ameliyatı Fiyatları

Liposuction estetik bir işlemdir ve bu nedenle liposuction ameliyatı sağlık sigortası şirketlerinin standart hizmetlerinden biri değildir. İstisna, tıbbi gerekliliktir, örneğin hasta, konservatif tedavi ile düzelmeyen veya daha da kötüleşen ağrılı lipödemden muzdarip olduğunu kanıtlayabilirse sigorta ameliyatı karşılayabilir.

Genel olarak liposuction fiyatlarının ne olduğunu söylemek mümkün değildir. Liposuction fiyat farklılıkları, uygulama veya kliniğe, ayrıca liposuction gerçekleştirilecek bölgeye ve liposuction'ın kapsamına göre değişmektedir. Avrupa'da küçük bir liposuction müdahalesi için fiyatlar yaklaşık 1.500 Euro'dan başlar , daha büyük olanlar önemli ölçüde daha pahalıdır. Örneğin, üst kollarda liposuction 4.000 Euro'ya kadar , çenede ise 1.700 Euro'ya mal oluyor .

Avrupa'da Liposuction Fiyatları
 • Göbek bölgesi 2.100 - 3.500 €
 • Uyluk  1.800 - 2.900 €
 • Bacaklar 2,00 € - 2,900 €
 • Kalça 2.200 € - 3.500 €
 • Çene €1,750

 liposuction fiyatları


Liposuction Sonrası İyileşme Süreci

Liposuction ameliyatı, ilgili vücut bölgelerinde boşluklar oluşturur. Liposuction'dan sonra kan, doku sıvısı veya çözünmüş yağ ile dolmalarını ve yara veya topakların oluşmasını önlemek için, cerrah liposuction ameliyatından hemen sonra etkilenen bölgeye liposuction'da kuşak olarak da adlandırılan kompresyon giysileri giydirecektir. Bu kompresyon giysilerini birkaç hafta boyunca sürekli takmanız gerekir .

Liposuction ameliyatından hemen sonra bir miktar ağrı ve morarma normaldir ve birkaç gün veya hafta içinde geçecektir. Ameliyat edilen vücut bölgesinde şişlik de oluşabilir. Soğutma jeli pedleri şişlikleri yatıştırıcı bir etkiye sahip olabilir. Daha az yağ hücresine sahip olmanıza rağmen daha fazla kilonuz varsa, bunun nedeni muhtemelen lenfatik sıvının vücudun tedavi edilen bölgelerinde toplanmasıdır. Yaklaşık bir hafta sonra, ağırlık tekrar dengelenmiş olmalıdır.

Liposuction sonrası sonucu görebilmek için sabırlı olmalısınız. Altı ila dokuz ay sonra dikişler alındığında ve yara izleri iyileştiğinde nihai sonuçları görebilirsiniz.

Liposuction işleminden sonraki ilk birkaç hafta kendinize dikkat edin ve ameliyat edilen bölgeye üç ila dört hafta masaj, sauna, solaryum ve doğrudan güneş ışığından kaçının .

liposuction sonrası

Liposuction'ın Riskleri ve Olası Zararları

Liposuction kendi içinde tehlikeli bir işlem değildir. Her operasyonda olduğu gibi liposuction da yan etkiler ve riskler içerir.
 • Şişlik, yara izi ve morluklara ek olarak, vücudun etkilenen bölgeleri dokunmaya karşı hassas olabilir veya bir süreliğine hissizleşebilir.
 • Cilt beklendiği gibi küçülmezse , onu sıkılaştırmak için karın germe gibi ikinci bir işlem gerekebilir.
 • Doktor büyük miktarda yağ dokusunu çıkarırsa, doktorun infüzyonlar ve kan kaynakları ile telafi etmesi gereken çok fazla doku sıvısı veya kan kaybedilebilir.
 • Vücut alınan yağ hücrelerini yenilemese bile kalan yağ dokusu yağ depolamaya devam edebilir. İşlem sonrası düzenli egzersiz yapmayan ve beslenmesine dikkat etmeyen herkes, özellikle bağ dokusu zayıfsa, liposuction sonrası bir süre selülit oluşturma riskiyle karşı karşıyadır.


Ameliyatsız Yağ Aldırma Liposuction Nasıl Yapılır?

Bazı hastalar, risklerden ve yan etkilerden korktukları veya anestezi istemedikleri için liposuction ameliyatından çekinirler.

Her şeyden önce: büyük miktarlarda yağ ancak liposuction operasyonuyla alınabilir. Ancak artık minimal invaziv ve sadece yağ dokusuna dışarıdan etki eden ve az miktarda yağ birikimlerini azaltmaya yönelik ameliyatsız yağ aldırma yöntemleri de vardır. Esas olarak daha küçük yağ birikintileri için uygundurlar, daha büyük miktarlar için genellikle birkaç seans gereklidir.
 

ameliyatsız yağ aldırma liposuction


Lazer liposuction Ameliyatsız Yağ Aldırma

Klasik lazer yardımlı liposuction veya lazer lipoliz basit bir yöntemdir, ancak doktorun yine de bir kesi yapması gerekir. Bu sayede, bir lazer ışını ile ısıtılan yağ tabakasına bir kanül yerleştirir. Bu, yağ hücrelerini sıvılaştırır ve doktorun onları emmesini kolaylaştırır. 

i-lipo işlemi ise kesisiz bir işlemdir. 
Burada düşük seviyeli bir lazer, yağ hücrelerine enerji verir ve onları küçültür. Bu yöntemin, depolanan yağ moleküllerini başlangıç ​​maddeleri olan gliserin ve yağ asitlerine dönüştürmesi, hücre dışına kaçırması ve vücudun bunları bir enerji kaynağı olarak kullanması gerekiyor.


Ultrasonik liposuction

Ultrasonik liposuction da cilt kesisi gerektiren bir işlemdir Doktor bir kanül aracılığıyla yağ dokusuna ultrason enerjisi yayan bir sonda sokar. Bu sonda, yağ hücrelerini sıvılaştırarak emilmelerini kolaylaştırır. Örneğin sırt gibi daha sert dokular için ultrasonik liposuction çok uygundur.

Türkiye'de Liposuction

Diğer ameliyatsız yağ aldırma yöntemleri 

 • Cryolipolysis : Bu yöntem soğuğu kullanır ve tamamen cerrahi müdahale yapılmadan uygulanır . Özel bir cilt aplikatörü, yağ hücrelerini -4°C sıcaklığa maruz bırakır . Soğuk, sıcaklığa duyarlı yağ hücrelerini küçültür ve böylece vücut en iyi ihtimalle onları kendi kendine parçalayabilir hale getirir.
 • Yağ uzaklaştırma enjeksiyonu : Enjeksiyon lipolizinde doktor, enjekte edilen vücut bölgesindeki yağ hücrelerinin parçalanmasını desteklemeye yönelik küçük iğneler aracılığıyla bir müstahzar enjekte eder. Ayrıca cerrahi müdahale gerektirmeyen bir liposuction veya yağ aldırma yöntemidir .


 

 

Yorumlar
Henüz bir yorum yapılmadı, yorum eklemek ister misiniz?