Labioplasti Ameliyatı Nedir, Neden Yapılır? Fiyat ve Öncesi Sonrası

Labioplasti Ameliyatı Nedir, Neden Yapılır? Fiyat ve Öncesi Sonrası


Labioplasti Ameliyatı Nedir?

Labioplasti ameliyatı ile labialarını küçülttürmeyi düşünen her kadın, labiaların şeklinin genetikten geldiğini bilmelidir. Bu nedenle vajinal bölgenin, iç labiayı örten genç ve sıkı dış labia idealine uymaması tamamen normaldir ve bir problem değildir. Daha büyük veya daha uzun labia, labioplasti (veya labia düzeltme) için tıbbi bir neden değildir.

Hormonal değişiklikler, hamilelik ve doğal yaşlanma süreci de labia şeklini değiştirebilir. Şimdiye kadar, labia uzunluğu ve boyutu hakkında kapsamlı bir çalışma yapılmamıştır. 


Labioplasti Neden Yapılır?

Bazı kadınlar labiaları çok büyük veya çok boyut olarak uzun olduğu için (labiada hipertrofi) acı çekebilirler. Örneğin, cinsel ilişki sırasında veya spor yaparken (örneğin bisiklete binerken veya ata binerken) ağrı çekerler veya dar kıyafetler giydiklerinde bölge kolayca ağrımaya başlar. Acı düzeyi durumun ciddiyetine bağlı olarak yüksek olabilir.

Buna ek olarak, labia büyüklüğü yüzünden cinsel yaşamın sınırlandırılması da olasıdır. Vajinal labia düzeltme ameliyatı labioplasti bu noktada yardımcı olabilir: Bu labia düzeltme labioplasti ameliyatı sırasında, estetik cerrahi uzmanı bir operasyonla iç ve/veya dış labiayı küçültür.


Labium Küçültme Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

labioplasti-ameliyatı-nasıl-yapılır

Laboplasti ameliyatından önce ayrıntılı bir konsültasyon ve kadının kapsamlı bir fiziksel muayenesi yapılır. Uzman, hastaya olası labioplasti ameliyatı yöntemlerini, labioplasti ameliyatının nasıl yapılacağını ve ameliyatın olası riskleri açıklar. Labioplasti ameliyatını gerçekleştirecek olan doktor ayrıca alerji, ilaç veya başka hastalıkların mevcut olup olmadığını ve hastanın labioplasti ameliyatından ne tür bir sonuç istediğini önceden bilmelidir.

labioplasti-ameliyatı-trim-yontemi

Labia düzeltme laboplasti ameliyatı genellikle genel veya lokal anestezi altında ayakta tedavi bazında gerçekleştirilir. Uzmanın labioplasti ameliyatında hangi yöntemi kullandığı kişiden kişiye değişir. Amaca göre farklı bölgelerde kesiler yapılabilir. Labioplasti ameliyatı genellikle 60 ila 90 dakika sürer.


Labioplasti Ameliyatında İç Vajinal Dudakların Cerrahi Olarak Küçültülmesi

Labioplasti ameliyatında amaç, iç labiayı uyumlu bir şekilde hizalamak ve her şeyin doğal görünmesini sağlamaktır.
Cerrah, labium küçültme labioplasti ameliyatı sırasında çıkıntı yapan deri ve yağ dokusunu aşağıdakileri kullanarak kısaltır:
  • Lazer
  • Neşter
  • Yüksek frekanslı radyo dalgaları
Farklı labioplasti ameliyatı teknikleri sayesinde labioplasti ameliyat sonrası oluşabilecek yara izlerinden kaçınılabilir. Bu yara izleri labioplasti ameliyatından hemen sonra ağrıya ve operasyon sırasında yara izi bozulmalarına yol açabilir. Labioplasti ameliyatında gerçekleştirilecek kesi klitoris çevresindeki hassas bölgenin dışındadır, böylece seks sırasındaki hisler etkilenmez.


Labioplasti Ameliyatı İle Dış Vajinal Dudakların Cerrahi Olarak Küçültülmesi

Hastanın dış labiası çok büyük veya çok uzunsa, labioplasti ameliyatı bir seçenektir. Uzman, labioplasti ameliyatında fazla yağlı dokuyu emer ve/veya kalan dokuyu cerrahi olarak çıkarır.

Cerrah daha sonra kesileri kendiliğinden eriyen ipliklerle diker. Bunun avantajı, dikişlerin hassas vajinal bölgede acı verici olabilecek şekilde çıkarılmalarına gerek kalmamasıdır.


Ameliyatsız Labia Küçültme

Ameliyatsız labia küçültme iç labia için bir seçenek değildir. Dış dudaklardaki hafif sorunlar için radyo frekans enerjisi ile tedavi mümkündür. Bu tedavilerle ilgilenenler deneyimli bir uzmandan ayrıntılı tavsiye almalıdır.

Labiayı kendi başınıza ev ilaçları kullanarak küçültmek mümkün değildir. Labia düzeltme labioplasti ameliyatı mutlaka bir uzman tarafından yapılmalıdır.

labioplasti

Labioplasti Ameliyatı Fiyatları

Labioplasti fiyatı hastanın durumuna ve labioplasti ameliyatında kullanılacak cerrahi tekniğe bağlıdır. Avrupa'da Labioplasti fiyatları 2.200 ila 3.000 Euro arasındadır.

Sağlık sigortası genellikle labioplasti masraflarını karşılamaz. Ancak: tıbbi bir endikasyon varlığında (örneğin ağrı ve şiddetli zihinsel stres), hastanın başvurusu üzerine labioplasti ameliyatı maliyetlerinin bir kısmı sigorta tarafından geri ödenebilir.

Labioplasti ameliyatı genellikle hastanın kısa bir iyileşme evresinden sonra ayrılabileceği bir klinik veya hastanede gerçekleştirilir. Labioplasti gibi genital estetik operasyonları plastik ve estetik cerrahide deneyimli uzmanlar tarafından gerçekleştirilmelidir.

Labioplasti Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Labioplasti ameliyatı sonrası iyileşme süresi kişiden kişiye değişir. Labioplasti ameliyatı sonrası iyileşme süreci ameliyatın türüne, cerrahın becerisine ve ameliyat edilen hastanın işlem sonrası kendine bakımına bağlıdır. Hasta, labioplasti ameliyatı sonrası klinikte bir ila iki saat kalır. Labioplasti ameliyatı sonrası bu süre zarfında hasta anestezi etkisinden kurtulur ve cerrahi olarak düzeltilmiş genital bölge kompreslerle soğutulur. Sigara içen kişiler labioplasti ameliyatından önce sigarayı bırakmalıdır. Nikotin oksijen arzını azaltır ve labioplasti ameliyatı sonrası yara iyileşmesini zorlaştırır.

Labioplasti ameliyatından hemen sonra, uzmanın ağrı kesicilerle tedavi ettiği şişme, morarma ve ağrı oluşabilir. Labioplasti ameliyatı sonrası kanama çok nadirdir, ancak labioplasti ameliyatı sonrası kanama varlığında  derhal doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Labioplasti ameliyatından sonra dinlenmeniz, ilk başta mümkün olduğunca az yürümeniz ve hemen işe geri dönmemeniz önerilir.

Labioplasti ameliyatından sonraki ilk altı hafta boyunca aşağıdakilerden kaçınmalısınız:
  • Binicilik veya bisiklet gibi sporlar
  • Seks
  • Fiziksel aktiviteler
Labioplasti ameliyatı sonrası şişlikler genellikle eşit şekilde gelişmez, bu da rahatsız edici olabilir. Bununla birlikte, labioplasti ameliyatından iki ila üç hafta sonra, labia genellikle hastanın ağrısız yürüyebileceği ve oturabileceği ölçüde iyileşir. Labioplasti ameliyatından sonraki gün tercihen temiz su veya çok yumuşak bir sabunla duş alabilirsiniz. Bazı kremler, yara iyileşmesini teşvik eden merhemler ve dikkatli yara bakımı da labioplasti ameliyatı sonrası iyileşme sürecine yararlı olabilir.

Labioplasti ameliyatı sonrası yileşme süresi kişiden kişiye farklılık gösterir. Vajinal bölgede kan akışı iyi olduğundan, yara genellikle hızlı bir şekilde iyileşir ve labioplasti sonrası yara izi görülmeyecek haldedir.

labioplasti-oncesi-sonrası

 

Labioplasti Ameliyatı Sonrası Kontrol

İlk kontrol randevusu genellikle labioplasti ameliyatından bir hafta sonra gerçekleşir. Labioplasti ameliyatının nihai sonucu üç hafta ila üç ay sonra görülebilir.

Labioplasti Ameliyatının Riskleri

Labioplasti ameliyatı nispeten güvenli ve basit kabul edilir. Bununla birlikte, diğer ameliyatlarda olduğu gibi, labioplasti ameliyatında da bazı riskler vardır. Labioplasti ameliyatının başlıca riskleri şunlardır:
  • Yara iyileşmesi ile ilgili sorunlar
  • Enfeksiyonlar
  • Kanama
  • Tromboz
Labioplasti ameliyatı sonrası estetik açıdan tatmin edici olmayan bir sonuç veya yaralanan sinirler sebebiyle oluşabilen duyusal rahatsızlıklar labioplastinin olası ancak nadir risklerdir. Bununla birlikte, klitorisin cinsel duyusal bozuklukları çok muhtemel değildir çünkü bu sinirler kasık kemiğinin üzerinde daha derin katmanlarda bulunur ve labioplasti ameliyatı sırasında bu bölgeye müdahale edilmez. Labioplasti ameliyatından sonra vajinal bölge aşırı şişmişse geçici duyusal bozuklukların ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir. 
Yorumlar
Henüz bir yorum yapılmadı, yorum eklemek ister misiniz?