Göz Kapağı Estetiği Blefaroplasti Nasıl Yapılır, Fiyatları ve Sonrası

Göz Kapağı Estetiği Blefaroplasti Nasıl Yapılır, Fiyatları ve Sonrası

İlerleyen yaş kendini özellikle erken ve net bir şekilde göz çevresinde hissettirir: göz kapağı düşer, gözler küçük ve yorgun görünür. Bunun başlıca nedeni, göz çevresindeki cildin vücudun herhangi bir yerinden daha ince olmasıdır. Üst ve alt göz kapağındaki doku sarktığında, kırışıklıklar oluştuğunda ve yörüngelerdeki yağ dokusu öne doğru itildiğinde, bazı kişiler görünümlerini yaşlı ve yıpranmış olarak düşünebilirler. Göz kapağı kaldırma, göz çevresinin genel görünüme çok fazla müdahale etmeden, durumu düzeltmeyi ve yüzde gençleştirici ve ferahlatıcı bir etkiye sahip olmayı vaat ediyor.

Bir üst göz kapağı kaldırma ameliyatı, sarkan üst göz kapaklarını kaldırabilirken, doktorlar öncelikle göz altı torbalarından alt göz kapağı estetiği ile kutulur. Göz kapağı estetiği blefaroplasti en yaygın uygulanan estetik prosedürlerden biridir. Göz kapağı estetiğinin farklı yöntemleri vardır: göz kapağı ameliyatı ve ameliyatsız göz kapağı estetiği.


Ameliyatsız göz kapağı estetiği

Göz kapağı estetiğinin gençleştirici ve canlandırıcı etkilerine ameliyat olmadan ulaşmak çoğu bireyin isteği. Ameliyat gerektirmeyen hem üst hem de alt göz kapağı estetiği işlemleri için çeşitli prosedürler oluşturulmuştur. Ortak noktaları, bir yandan cerrahi müdahaleye göre daha ​​basit olmaları, diğer yandan daha kısa süreli ve daha yüzeysel bir etkiye sahip olmalarıdır. Ancak özellikle kırışıklıklar oluşmaya başladığında cerrahiye gerçek bir alternatif olabilirler. İleri vakalarda bu yöntemler blefaroplasti ameliyatına alternatif olamaz.


Plazma kalemi ile göz kapağı sıkılaştırma

Plazma kalemi ile göz kapağı sıkılaştırma sırasında kontrollü ısı uygulaması ile cilt sıkılaştırılır. Plazma kalemi, çevreleyen havayı dönüştüren ve böylece noktasal bir ısı kaynağı, küçük bir "plazma bulutu" oluşturan bir cihazdır. Plazma, yüklü bileşenler, iyonlar ve elektronlardan oluşan parçacıkların fiziksel, atomik-moleküler bir karışımıdır. Bunlar deriye belli noktalardan uygulanır. Plazma kalemi ile yapılan tedavi, cilt yüzeyinde küçük yaralanmalara neden olur, ancak cildin etkilenen bölgeleri önceden anestezik bir kremle lokal olarak uyuşturulduğu için bunu hissetmezsiniz.

Tedavi edilen bölgelerde cilt kasılır, kesilmeden ciltte gerilme sağlanır. Bu işlem sırasında daha derin doku katmanlarına müdahale edilmez, böylece cilt iz bırakmadan iyileşir. Aktarılan plazma, doğal iyileşme sürecini uyarır ve bu da yara iyileştikçe daha fazla sıkılaşma ile sonuçlanmalıdır.

Prosedür hakkında önemli bilgiler:
  • Plazma kalemi ile göz kapağı kaldırma, özellikle hafif seviyede sarkık göz kapaklarına ameliyatsız müdahale için uygundur.
  • Göz kapağı düzeltme işlemi yaklaşık 30 dakika ile bir saat arasında sürer.
  • Gerekirse, birkaç hafta sonra tekrar edilebilir.

Plazma kalemi ile göz kapağı sıkılaştırma


Hyaluronik asit ile göz kapağı estetiği

Göz kapağı estetiğinin bir diğer ameliyatsız yöntemi ise hyaluronik asit ile kırışıklık tedavisidir. Genellikle göz çevresindeki kırışıklıkları daha da azaltmak için cerrahi göz kapağı kaldırmaya ek olarak bu yöntemi uygular. Hyaluronik asit, vücudun kendisi tarafından üretilebilen doğal bir maddedir. Su bağlama özellikleri sayesinde kırışıklıkları doldurmada iyi olan güçlü bir biyolojik nemlendiricidir.

Hyaluronik asit, künt bir kanül ile göz altı bölgesine enjekte edilir. Tedavi nispeten ağrısızdır ve anestezi gerekli değildir. Özellikle, hacim doldurularak daha küçük çöküntüler iyileştirilebilir.

Prosedür hakkında önemli bilgiler:
  • İleri vakalarda, tek başına hyaluronik asit enjeksiyonu yeterli değildir.
  • Elde edilen sonuç bir yıla kadar sürer.
  • Takip tedavileri yapılabilir.


Lazer ile göz kapağı estetiği

Lazer göz kapağı kaldırma işleminde, güçlü odaklanmış bir ışık huzmesi ile cildin en üst tabakası kaldırılır. Bu, yeni, daha sıkı bir cildin yeniden büyümesine yol açan bir iyileşme sürecini simüle eder. Lazerin dalga boyu doktora tarafından seçilir. Sonuç olarak, yüksek oranda su içeren cilt hücreleri patlayarak buharlaşır. Öte yandan, lazer daha derin cilt katmanlarında da çalışır. Isınma, yaşa bağlı olarak gerilen kolajen liflerinin büzülmesine neden olur ve yeni kolajen ve elastin oluşumunu uyaran iltihaplanma benzeri süreçler tetiklenir.

Prosedür hakkında önemli bilgiler:
  • İşlem yaklaşık 15 ila 30 dakika sürer ve genellikle ayakta tedavi bazında gerçekleştirilir. Yaklaşık iki haftalık bir iyileşme süresi bulunmaktadır.
  • Cildin hafif kızarması tedaviden sonra altı aya kadar devam edebilir.
  • Lazer yöntemi özellikle sarkık göz kapaklarının düzeltilmesi için uygundur.


Göz Kapağı İçin Evde Uygulayabileceğiniz Yöntemler

Bu ameliyatsız göz kapağı sıkılaştırma yöntemlerine ek olarak, aynı zamanda evde yapabileceğiniz bazı aktiviteler hafif de olsa göz çevresini sıkılaştırabilir. Örneğin, soğuk kompresler veya buz küplerinin göz çevresine uygulanması şişmiş göz kapaklarını rahatlatabilir. 15 ila 30 dakika boyunca gözlerin üzerine yerleştirilen taze salatalık dilimleri, göz kapaklarındaki fazla suyu çekerek daha taze görünmelerini sağlar. yüzdeki kasların egzersizi de göz çevresini sıkılaştırabilir: Göz çevresi egzersizlerini yapmak için gözlerinizi kapatın ve üst göz kapağının altına parmağınızı koyun. Ardından kaşlarınızı kaldırırken gözlerinizi açmaya çalışın. Bu egzersiz yaklaşık bir dakika boyunca her gün yapılabilir.
 

Göz Kapağı İçin Evde Uygulayabileceğiniz Yöntemler

Blefaroplasti Ameliyatı ile Göz Kapağı Estetiği

Gözaltı torbaları veya sarkık göz kapakları belirginse, yalnızca göz kapağı estetiği gerçekten yardımcı olabilir. Göz kapağı estetiği (tıbbi olarak blefaroplasti olarak adlandırılır) estetik plastik cerrahide uzun bir geleneğe sahiptir ve en sık yapılan işlemler arasındadır. Kozmetik cerrahi yöntem ve teknikleri son yıllarda sürekli olarak optimize edilmiş ve rafine edilmiştir.


Üst Göz Kapağı Estetiği Blefaroplasti

Üst göz kapağı estetiği blefaroplasti operasyonu, göz kapağı düşüklüğü denilen üst göz kapağındaki sarkmaları düzeltir. Endikasyona bağlı olarak, üst göz kapağı estetiği operasyonu yağ dokusu miktarı azaltılarak veya azaltılmadan yapılabilir.

Yağ dokusunu azaltan blefaroplasti ameliyatında cerrah, göz küresini yörünge içindeki yağ dokusundan ayıran ince zarı açar, fazla yağ bölgelerini kaldırır ve elektrikli bir bıçak veya lazer bistüri ile dikkatlice ayırır.

Üst göz kapağı estetiği işlemi yağ birikimi olmayan bir bireye yapılırsa, cerrah hilal şeklinde bir kesi ile göz kapağının kıvrımı boyunca fazla deriyi alarak üst göz kapağını sıkılaştırır. Doğal ve kalıcı bir sonuç elde etmek için genellikle bir kas ve bağ dokusu şeridi de çıkarılır. Her iki operasyon tipinde de gerçekleştirilen kesinin izi, göz kapağının doğal kıvrımına yerleştirilir ve dikiş, daha sonra mümkün olduğunca az görünecek şekilde yerleştirilir.


Alt Göz Kapağı Estetiği Blefaroplasti

Alt göz kapağı estetiği blefaroplasti ameliyatı, üst göz kapağı estetiği ameliyatından daha karmaşıktır. Elde edilen bulgulara göre göz kapağı kenarından veya konjonktivadan yapılan bir kesi ile düzeltici işlem yapılabilir. Deri fazlalığı varsa gerçekleştirilecek olan alt göz kapağının kaldırılması işlemi üst göz kapağının kaldırılması işlemine benzer. Cerrah, göz kapağının alt kenarındaki fazla deriyi ve ayrıca bir kas ve bağ dokusu şeridini çıkararak, göz kapağını sıkılaştırır. Burada da ameliyat sırasında gerçekleştirilen kesi ize, dikişin göze çarpmayacağı göz kapağının doğal kıvrımında yer alır.

Alt Göz Kapağı Estetiği Blefaroplasti

Göz kapağı estetiği ameliyatı, komplike olmayan kozmetik cerrahi işlemlerden biridir, genellikle lokal anestezi ile ayaktan tedavi bazında yapılır. Ayrıca sedasyon altında da uygulanabilir. Bazı hastalar anesteziyi tercih eder. Blefaroplasti ameliyatı göz kapağı başına 30 ila 45 dakika sürer. Ameliyat sonrası yaklaşık iki saat dinlendikten sonra hastalar evlerine gidebilirler. Bir ila iki hafta sonra hasta tekrar normal hayatına geri dönebilir. Göz kapağı estetiği yüzünüzde zamanı yaklaşık on yıl geriye almayı vaat etmektedir. Ancak göz kapağı düzeltme işleminden sonra da doğal yaşlanma süreci devam eder. Gerekirse on veya 15 yıl sonra blefaroplasti tedavisi tekrar edilebilir.


Türkiye'de Blefaroplasti İçin Klinik Seçimi

Göz kapağı estetiğini gerçekleştirecek cerrahın yetkinliği ve becerisi, iyi bir sonuç üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu nedenle göz kapağı estetiği işlemini hangi doktorun yapacağına karar verirken yüksek kalite kriterleri uygulanmalıdır. Cerrahın estetik ve plastik cerrahide uzmanlık eğitimi alması ve yüz cerrahisi üzerine çalışmalar yapması iyi bir sonuç alma şansınızı arttırır.

Göz kapağı estetiği uzmanları da genellikle plastik cerrahi derneği gibi derneklerin üyeleridir. Bu üyelikler, doktorun kalitesinin bir göstergesidir, çünkü bu toplumlar üyelerine yüksek talepler ve karşılanması gereken kalite kriterleri yükler. Göz kapağı düşüklüğü veya göz altı torbalarına hangi doktorun ameliyat yapacağını seçerken bir o kadar önemli olan, açıklama, anamnez, istek ve fikirlerinizi netleştirme ve tüm soruları yanıtlama için çok zaman ayırdığı ayrıntılı bir konsültasyon sunmasıdır.


Göz Kapağı Estetiği Blefaroplasti Fiyatları

Göz kapağı estetiği blefaroplasti ameliyatının fiyatı Avrupa'da göz kapağı başına 2000 Euro civarındadır. Alt ve üst göz kapağına uygulanacak ameliyatlar müdahalede birleştirilebilir ve bunun için en az 4000 Euro harcanabilir. Sağlık sigortası şirketleri, göz kapağı estetiği masraflarını ancak hastanın göz kapaklarının dışarı çıkması nedeniyle görme bozukluğu gibi ciddi bir tıbbi endikasyon varsa karşılar.

Göz kapağı estetiği işleminin sonucu yaklaşık sekiz ila on yıl sürer. Blefaroplasti daha sonra tekrar edilebilir. Ameliyatsız bir göz kapağı kaldırmanın maliyeti büyük ölçüde değişiklik gösterir. Plazma kalem ile göz kapağı sıkılaştırma fiyatı seans başına yaklaşık 300 Euro'dan mümkündür. Hyaluronik asit enjeksiyonları ile yapılan bir kırışıklık tedavisi, enjeksiyon ve seans başına 200 Euro'dan fiyatlanmaktadır. Göz kapağı estetiği blefaroplasti ameliyatları ve ameliyatsız göz kapağı estetiği fiyatları Türkiye'de Avrupa'ya göre %70 daha ucuzdur.

Göz Kapağı Estetiği Blefaroplasti Fiyatları


Göz Kapağı Estetiği Blefaroplasti Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Göz kapağı estetiği blefaroplasti ameliyatının başarılı olması için iyi bir ameliyat sonrası bakım önemlidir. Blefaroplasti ameliyatından sonra, hastalar yaklaşık bir ila iki hafta üst vücutları alt vücuda göre yukarıda kalacak şekilde dinlenmelidir. Anestezi etkisi geçtiğinde göz kapaklarınızda hafif ağrı hissedebilirsiniz. Göz kapağı estetiği ameliyatı sonrası iyileşme süreci için göz kapaklarının iki güne kadar düzenli olarak nemli kompresler, soğuk pedler veya jel ile doldurulmuş gözlüklerle soğutulması önerilir, böylece şişlik ve morluk hızla kaybolur.

Bir üst veya alt göz kapağı estetiği ameliyatından sonra şişliğin ne kadar süreceği değişiklik gösterir. Genellikle şişlik blefaroplasti ameliyatından yaklaşık iki hafta sonra kaybolur ve daha sonra hasta tekrar sosyal hayatına geri dönebilecek hale gelir. Blefaroplasti ameliyatından hemen sonra koyu renk gözlük takılarak şişlik ve kızarıklık gizlenebilir. Dikişler blefaroplasti ameliyatından yaklaşık bir hafta sonra alınır. Göz kapağı estetiği ameliyatından sonra izler başlangıçta kırmızımsı olur, yaklaşık üç ila dört ay sonra artık tamamen kaybolurlar.

Alt göz kapağı estetiği sonrasında kesi izleri tamamen ortadan kaldırılabilir: Özellikle daha genç hastalarda meydana gelen göz altı torbalanmalarında, deri fazlalığı olmadan, cerrah konjonktival kesedeki bir kesi ile dışarı taşan yağ birikimini iz bırakmadan çıkarır. Göz kapağı estetiği ameliyatından sonra tüm hastalar başlarını yukarı kaldırarak sırt üstü yatmalı, on güne kadar krem, makyaj ve kontakt lens kullanmamalı, iki hafta fiziksel efordan kaçınmalı ve üç ila dört hafta spor ve sauna seanslarından kaçınmalıdır. Blefaroplasti ameliyatından sonra güçlü güneş ışığı altında kalmaktan üç aya kadar kaçınılmalıdır. 
Yorumlar
Henüz bir yorum yapılmadı, yorum eklemek ister misiniz?